|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку и какви играчки и реквизити има во град...
15.10.2013 9:29:50   
vezilka RR
Некако имам впечаток дека има многу малку играчки во нашата градинка, еве конкретно наштата занимална. Групата има 27 деца, а играчки многу малку. Така кога имаат слободни активности, има ситуација кој прв ќе грабне играчка, или посилниот ќе си игра. Исто малку ми е чуден и изборот на играчки, на пример, немаат коцки, една играчка најинтересна за деца на таа возраст. Лани имавме акција да донираме играчки за нашата занимална, добро тоа е ок. ама мислам дека основен начин на набавка на играчки во градинките не треба да биде донација од родителите.

Ајде да споделиме различни искуства на оваа тема. Колку и какви играчки има во градинките, и како се набавуваат?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 9:39:13   
Martins mom
Воглавно сите се на принцип донацијаuser posted image За плачење е работата. Појма немам што имаше во градинката на М, ама по неговото кажувае имало коцки, багер по ккој момчињата правеле тепачки и неколку кукли. Не верувам дека лаже, пошто и тој самиот се жалеше дека има мањак на играчки, затоа ми вели, дремиме во градинка, ништо не правиме, досадно еuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 9:47:17   
AnnaMolly RR
Еве пак јас ќе ја фалам нашата градинка :)

Имаат многу, премногу играчки. Плакар од ѕид до ѕид преполн со разни реквизити, дел за слободни активности, дел за едукација. Кога бевме на родителска забележав 5 табли со бројки (онакви дрвени) за учење, неколку табли со букви. Имаат мноооогу сликовници, многу кукли, количка за кукли, животни, коцки еден тон, милијарда колички! Имаат камиончиња, а во ходникот голема пластична куќарка и 5-6 точачиња и камиончиња, како и лулашка.
Ќе побарам низ сликиве дали имам некоја каде се доловени играчките, ама таа занимална им е од лани. Оваа новата им е пополна.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 9:53:53   
mommy_angels RR
За играчки навистина незнам,сега тргнавме,а нели во нашите градинки родителите ни под разно не смеат во занимална,ама еве од другите реквизити ќе си кажам.Ја прашувам воспитачката дали им пуштаат музика на децата,дека повеќето така се смируваат(барем моето) и ми вика,да да им пуштаме на нашите телефони оти немаме радио user posted image .Градинката е навистина нова и сигурно многу работи фалат,ама на пример тие двете кожни фотелји со масичето во приемно воопшто не се потребни,а од друга страна со тие пари во сите занимални ќе купиле по едно мало радио од тие со ЦД

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 9:56:07   
AnnaMolly RR
user posted image
Десно во ќошот корпите се полни со играчки, а и тие четирите дрвени полици.

user posted image

Еве и плакарот зад нив.
Ќе повторам, ова е во занималната лани каде што беа, новата им е многу пополна.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 9:56:23   
vezilka RR
За сликовници не зборувам, тие спаѓаат во едукативниот дел, нив ги имаме доста. Некако играчките им се малку. А точачиња и лулашки и такви работи не забележав.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 9:58:20   
sandriana RR
Е кај нас ситуацијата е незавидна во однос на играчките.
Очекував барем кај малите деца - јасли да имаат занимација со играчки, но едвај по една играчка на дете излегува фондот. Само една кошница со прастари играчки е кај јаслите, а кај Т во групата не видов ни толку. Забележав на полиците наши играчки, кои Т си ги носеше од дома, па забораваше да си ги врати, си стојат во заималната.
Минатата недела, по повод Недела на детето ставија кутија за донации на средства со кои би си купиле нови играчки.
Во просторот кај шкафчињата веќе дооолго време стои една голема пластична клацкалка - им ја тргнале веројатно од страв да не се превртат маливе, и едно пластично точачче, кое е тргнато од занимална веројатно од истите причини.
Сума сумарум - недоволно соодветни реквизити и играчки во нашата група.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 10:04:37   
vezilka RR
Ете баш да се надоврзам. Инаку Тина сега е во занималната во која лани беше Никола. А ние лани дониравме играчки кои требаше да останат во таа занимална за другите генерации. А сега еве нема. Што се случува со играчките. Јас разбирам дека некои се кршат, ама нешто ми е чудно.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 10:08:23   
AnnaMolly RR
За во јасли се сложувам, таму апсолутно ништо немаат!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 10:26:15   
Felly RR
Во јасли најверојатно секаде е исто. Имаат само некои меки играчиња.
Во занималната кај нас, има доста играчки - коцки, бебиња,кукли, кујна со прибор, за мајсторчиња комплети. Ама сепак некогаш кога се и 30 деца, сигурно нема да има за сите иста играчка. Ама главно мислам дека има доволно.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
15.10.2013 11:20:13   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

За во јасли се сложувам, таму апсолутно ништо немаат!

И добро ,а што да прават дечињата без играчки,да седат и пијат кафе со учителките???
И после плачеле,епа и јас би плачела кога би морала цел ден да седам и буљам во празно

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
17.10.2013 15:29:50   
vezilka RR
Денес приметив дека во ходникот има куќарка, клацкалка и две-три точачиња, ама не верувам дека децата некогаш си играат со нив. Оти во ходникот, не престојуваат, туку во занималните, а во ходникот кога ќе ги стават после три ипол кој уште не го зеле, натокмени, и облечени, тешко дека ги оставаат да си играат.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
17.10.2013 23:51:01   
ivoni4ka
od toa sto go gledam kaj nas e isto mizerno, vo jasli 3 imaat 3-4 tocacinja onie kako konjcinja sto se, 2-3 koncinja kako klackalki staticni, 2 kolicki za bebinja-kukli i nekoi 5-6 kukli nisto drugo a 15 deca se , sto li pratat tamu tolku vreme user posted image

_____________________________



(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
18.10.2013 10:21:34   
Mihaela 2010
Na roditelskava imav vreme neli da vidam sto se imaat vo zanimalnata,ama ne vidov koj znae sto,a moze im bile skladirani po plakariteuser posted image
imaat edna ogromna kujna,edna rabotilnica za maskive najverojatno,kukli,M kazuva sekoj den kako si igraat so kocki pa izgleda imaat i toa,drugo ne zabelezav...isto im citaat i knigi,ama pretezno kazuva deka bojat,crtaat ,seckaat so nozicki ,pa najverojatno povekje so toa se zanimavaat...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
19.10.2013 13:44:25   
ivoni4ka
miahela toa e vo red za malku pogolemi deca ama za ovie vo jasli 1,2,3 e strasna rabota, imav priika da vidam kaj drugarka mi koja e neguvatelka vo jasli 1, e tamu e epten zanikade, 1 dubace, 1 lulaska, 2-3 bebinja i nekoi kocki i koficki, a tie sto si igrat si igrat drugite cekat na red vo krevetce user posted image

_____________________________



(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
20.10.2013 15:38:32   
masa
Точно е дека секаде играчките се донација или ги добиваат или купуваат со некои проекти за кои добиваат доплнителни финансии.На годинашната родителска беше побарано од нас родителите да донираме играчки.Ние се договоривме да собереме пари и откако ќе се купи потребиот прибор со останатите пари да се купат играчки.Собиравме по 500ден.Исто така побараа и телевиор и двд ако е во можност некој родител да донира...да не беа некои од родителите толку некоректни ќе го организирав и тоа,но...значи реално со тие 1500 ден што ги плаќаме се покриваат само трошоците за храна,затоа и сами купуваме прибор и се останато,но тоа е за нашите деца,секако.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку и какви играчки и реквизити има во ...
24.10.2013 6:25:06   
bucko mal
Sakav da vi ja pokazam gradinkata na sin mi sto ja izbrav
user posted image
Najinteresna igracka sto ja vidov bese zajakot sto go imaat vo dvor I bavca kade sto sadat zelencuk.
Imaat lulaski so lizgalki,tocacinja I drugi rekviziti kako I sekoja gradinakuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?