|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Воспитување син- ќерка
22.3.2013 8:12:43   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Jas mislam podobro e da se posvetime na prevospituvanje na maskite,bidejki ako mazot prifati deka zenata e ramna na nego ne bi se javil prvobitniot problem.Dzabe zenata kje ja boli uvo ako maz i i okolinata i trubat sekojdnevno deka mestoto i e vo kujnata.


Epa zatoa rekov razlicno bi gi vospitala. Jas sin mi nema da go vospitam da bide mrzliv nitu pak da si zeme zena za vo kujna. Arno ama od kade da znam kakov maz ke najde kerka mi, dali negovata majka isto taka ke go vospita. E zatoa nea ke ja naucam da ne ja boli uvo za tradicijata. Pa posle koj sto saka neka i trubi. :-)




user posted image
Точно,ама ај ние ќе ги воспитаме синовите додека ни се дома значи до кај 5 години.Еве син ми има 2 и пол па бриши , чисти, мети секако при игра ама не му викам немој сине срамота е не си девојче, туку напротив допрва има да работи домаuser posted image .
Ама кога ќе отиде на училиште и кога ќе му кажат таму незнам кај спомнавме , за мрзливата сопруга и дека е срамота маж да мети,треба сите родители да се замислат малку и да им кажат не на овие предрасуди.

< Поракaта ја уредил Pepelaska RR -- 22.3.2013 8:18:56 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Воспитување син- ќерка
22.3.2013 12:03:59   
temjanuska75
Јас мислам дека при воспитувањето на син-ќерка најмногу ќе гледаат од домашното опкружување, како таткото се однесува кон мајката и обратно. Барем во мојов случај е така, јас имам и брат и сестра, а татко ми од кога знам за себе учествува во домашните обврски, 99% тој чисти со правосмукалка (подобро го прави тоа од мајками и ужива кога го прави) знае да готви, пружа алишта, пегла ( ова затоа што не му се допаѓа како пегла мајками па неговите кошули и панталони ги пегла сам) мие садови ( тоа му го забранивме откога ги видовме садовитеuser posted image среќа имаат сега машина), истото ова го прават и неговите браќа.Мене ова ми било нормално опкружување, јас, брат ми и сестра ми подеднакво сме придонесувале во домот, без разлика на полот. Брат ми кога на свои 15 години првпат отиде сам на одмор со друштво, се врати разочаран, вика никој не мие садови, секаде расфрлано, никој не знае да готви. Тој за неговите тогашни години знаеше да направи омлет, пудинг, дури и американски крифниuser posted image , бришење прашина дома и сл. Тоа било негова желба, не сме го форсирале. Ова многу му помогна кога на 19 години отиде во странство да живее сам.
Мојот син го воспитувам, да може да биде самостоен и во дадена ситуација не зависи од никого, во поглед на донесување одлуки, до одржување на хигиена во домот, па до почитување на етички и морални норми. Спремна сум и на осудување од околината ( како комшиката кога се смееше како брат ми бришел прашина, а јас сум пиела кафе) и изнаоѓање начин како да не влијае тоа на него. Исто би ја воспитувала и својата ќерка доколку ја имам. Во секој случај надвор од стереотипите на машко женски работи, бидејки ниту јас сум воспитувана така, а уште покамлку планирам моето дете да го воспитувам така.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Воспитување син- ќерка
22.3.2013 19:26:15   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

Jas mislam podobro e da se posvetime na prevospituvanje na maskite,bidejki ako mazot prifati deka zenata e ramna na nego ne bi se javil prvobitniot problem.Dzabe zenata kje ja boli uvo ako maz i i okolinata i trubat sekojdnevno deka mestoto i e vo kujnata.


Epa zatoa rekov razlicno bi gi vospitala. Jas sin mi nema da go vospitam da bide mrzliv nitu pak da si zeme zena za vo kujna. Arno ama od kade da znam kakov maz ke najde kerka mi, dali negovata majka isto taka ke go vospita. E zatoa nea ke ja naucam da ne ja boli uvo za tradicijata. Pa posle koj sto saka neka i trubi. :-)




user posted image
Точно,ама ај ние ќе ги воспитаме синовите додека ни се дома значи до кај 5 години.Еве син ми има 2 и пол па бриши , чисти, мети секако при игра ама не му викам немој сине срамота е не си девојче, туку напротив допрва има да работи домаuser posted image .
Ама кога ќе отиде на училиште и кога ќе му кажат таму незнам кај спомнавме , за мрзливата сопруга и дека е срамота маж да мети,треба сите родители да се замислат малку и да им кажат не на овие предрасуди.


a kade ke ni bidat decata posle 5 godini?
ucebnikot ke ti bide doma, ke sednes so deteto ke procitas, pa fino ke porazgovaras i ke posocis na ona sto go smetas pogresno

kerkite sekako deka smetam deka ne treba da gi vospituvame tradicionalno, no sepak ni toa ne e dovolno koga ke dojde vreme za izbor na maz pa zatoa mnogu porano ke treba da se razgovara za brakot i za odnosite vo posirokoto semejstvo
ona sto jas go gledam na primer vo realnosta e da se izbegnuva da se zboruva otvoreno i iskreno za odnosot pomegu mazot i zenata, snaata i svekrvata na pr. i se se vitka vo nekoja sarena hartija so masna, a vnatre trulez
pa soglasno toa planiram do podrobnosti da i gi raskazam site nesoglasuvanja do koi moze da dojde kerka mi so idniot maz i negovoto semejstvo za da otvori oci koga ke bira, i da ne prifaka nisto pomalku od ona sto moze da izdrzi i ona sto za nejzioniot zivot ke i bide prifatlivo
nie i sega so nea i pred nea za se otvoreno zboruvame, znae zosto imame nesoglasuvanja, koj se od tesno i posiroko semejstvo ima udel da dojde do tie nesoglasuvanja kako i stavot koj go imame za site tie zamesuvanja
voopsto na kerka mi ne i go pretstavuvam zivotot i lugeto kako nesto idealno i sovrseno tuku mnogu cesto zboruvame za manite i postapkite na lugeto so koi doagame vo kontakt i za nacinot kako so niv da se spravuvame za da ne se najdeme vo situacija da bideme nesto preterano povredeni

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Воспитување син- ќерка
12.6.2013 19:14:06   
amateuress
Еден позитивен текст за тоа како можеме да им пристапиме на девојчиња :)

КЛИК

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Воспитување син- ќерка
8.12.2013 15:47:52   
Mihaela 2010
Nemam sin ama i da imam vo idnina okolu vospituvanjeto nema da pravam razlika..
ziveeme sami i deteto moe sekojdnevno gleda koj sto raboti,koj cisti,koj sreduva...blagodarenie na toa deka i maz mi fakja po doma,taa ne pravi razlika vo maski- zenski obvrski..
nikogas ne sum i kazuvala deka e zensko i deka treba da cisti,da pere da gotvi i da i sugeriram deka toa se ustvari zenski raboti,iako e se uste mala i koga ke porasne pred se ke ja vospituvam da si gi stekne onie sekojdnevni naviki,na cistenje na svojata soba,seduvanje na igracki,plakar sreden namesten i slicno..
i koga bi imala sin istite raboti bi gi posocuvala da gi pravi..nema razlika

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Воспитување син- ќерка
9.12.2013 5:26:51   
bucko mal
Ke si gi vospitam decava,ako sakaat zivot da ziveat da si zemat moma-makedonkauser posted image
shala na strana ama skoro ovoj muabet padna doma I taka
slatko si iznasmeav so golemiov sin.Ni vika jas ne sakam od MK da zemam zena,simpatijata mi e od tuka.
A mm mu vika a teshko tebe sinko uste poveke od mene ke rabotish po domauser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Воспитување син- ќерка
9.12.2013 9:53:16   
Mihaela 2010
He he bucko mal ako e za zena od Mk moze ke se usrekji ama da treba maz da se zima od Mk e togas makiuser posted image

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Воспитување син- ќерка
9.12.2013 10:28:38   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ama da treba maz da se zima od Mk e togas makiuser posted image


Lezi lebu da te jadamuser posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Воспитување син- ќерка
10.12.2013 4:13:14   
bucko mal
Ke treba so limuzina da go cekam na aerodrom inaku odma ke se vrati nazad user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Goddess*


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

ama da treba maz da se zima od Mk e togas makiuser posted image


Lezi lebu da te jadamuser posted image



_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Goddess*)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Воспитување син- ќерка
11.12.2013 8:54:42   
Yummy Mammy
Vcera ja slusam dadiljava i vika na pomalata kerka: sto pravese? Skokase na krevetot? Aaajjj sTramota, pa ti si devojce, pa ne treba taka da pravis, te lici li ti devojce da skokas po kreveti.... Mislammm, ako e devojce sto da pravi, da guvee?! Ili da sedi so nea turski serii da gleda?! I prethodno sum ja cula isto, ostaj kolickite tie se za maski, ostaj pistolot ti si devojce, i sum i rekla deka ne sakam taka da im zbori, deka site igracki se za site deca, koj so sto saka neka si igra, ama aj ke reces nasilni igri se toa, ama ova so skokanjevo na krevet, ne ja licelo posto bila devojce, e stvarno e bez vrska!!!! user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Воспитување син- ќерка
24.6.2015 17:29:59   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

Времето е сменето.Ако порано ќерките се воспитувале дека нивната главна цел е да се мажат и да раѓаат деца, денес ова е сосема сменето, иако во повеќето македонски семесјтва ќерките се оние кои мајките ги учат дека треба да мијат садови, да чистат, перат и готват зошто нели женски се и срамота ќе биде кога ќе отиде во куќата на мажот да не знае ништо.Во сето ова плус им кажуваат прво факултет, работа , па брак.
Ама не оди се секогаш така, за жал.
Додека синовите барем според мене се оние кои секогаш се повеќе галени во смисла на “ женските “.работи.Зошто да си ја пеглаш сам кошулата сине, мама ќе ти ја испегла?Ако случајно па невестата не му ја испеглала, ќе биде леле мајко.
Мора ли секогаш на синот да му се сервира јадењето , да му се свари кафето , да му се собираат чорапите , а девојчето да готви , да вари кафе кога има гости оти “ срамота “ било ако не знае?

Како вие гледате на ова? Како би ги воспитувале Вашите деца доколу имате ќерка и син?


nemam zensko dete no da imam ke ja vospituvam da bide vredna i sposobna prvo sama za sebe a posle za mazot itn.a ne da bide sluginka tamu kade ke se mazi ,zasto mnogu cesto mazite ne pravat razlika megju ZENA i SLUUGINKA - CISTACKA. ne znam kako ke me svatite.a sin mi koj ima 2+ godini uste sega znae da pomaga doma, dodusa sega mu e igra no sum sigurna deka ke mu premine vo stil na ziveenje,da raboti doma a ne da bide dembel zasto i mazite imaat obvrski doma. utre zenata moze ke mu bide bolna ke ne moze da raboti ke bide bremena ke bide ogranicena vo rabota mora da znae da si gi podeli obvrskite

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 36
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?