|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Тестирање за училиште
19.9.2012 9:09:42   
miana
Мамички,незнаев дали да отворам ваква тема,но сепак ја отворив.
Ме интересира Вашите првачиња дали ги тестираа пред да појдат во училиште?
Дали тоа законска обврска ? Дали секое дете го тестираат?
Како се одвива тестирањето и како поминаа Вашите дечиња на истото?
Моето дете догодина ке има 5 години и 8 месеци и ке треба да појде на училиште.
Ме интересира дали ке ја тестираат или не?
Ајде пишувајте искуства..
Ви благодарам
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Тестирање за училиште
19.9.2012 9:52:44   
Bjanka
Da gi testiraat, no ne e nisto strasno// osnovni raboti za ime prezime, tatko majka, semejstvo, godini, pesnica, itn..

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Тестирање за училиште
19.9.2012 10:29:17   
miana
Dali e obavezno ili ne?
Dali ima nekoe dete sto ne e testirano?
Jas sakam da sredam ako mozam da ja ostavam vo gradinka uste edna godina pa zatoa me interesira?
Dali ke ne viknat na testiranje ili ?
Edna drugarka mi rece deka nejzinoto go terale da nacrta - semejstvo ...Ajde pisuvajte kako ste pominale?
Dali vi stigna pokana doma ili ...?

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Тестирање за училиште
19.9.2012 10:30:00   
Yummy Mammy
I mene me interesira ova, mojata kerka ima uste 2 god do skolo, no bidejki e vo dekemvri sekogas e najmala vo grupata i nekako imam cuvstvo deka se frustrira koga ne moze da napravi nesto sto drugite mozat.

Me interesira sto gi testiraat i dali kaj nas ima nekoe mesto kade gi testiraat decata za da otkrijat koi sposobnosti im se porazvieni, a za koi oblasti ednostavno ne gi biva? Zasto ako mi kazat deka ne ja biva za matematika, nema razviena logika, sigurno ne bi ja forsirala sekogas da ima 5 po matematika tuku dovolno ke bide da gi sovlada osnovnite raboti. No za smetka na toa ako ima umetnicki predispozicii sigurno bi ja forsirala da posetuva nekakvi kreativni rabotilnici.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Тестирање за училиште
19.9.2012 17:12:45   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Dali e obavezno ili ne?
Dali ima nekoe dete sto ne e testirano?
Jas sakam da sredam ako mozam da ja ostavam vo gradinka uste edna godina pa zatoa me interesira?
Dali ke ne viknat na testiranje ili ?
Edna drugarka mi rece deka nejzinoto go terale da nacrta - semejstvo ...Ajde pisuvajte kako ste pominale?
Dali vi stigna pokana doma ili ...?



znaci,vaka gi testira psiholg i toa ime prezime,majka tatko,so kogo zivee dali odelo vo gradinka pesnicka...sto se odnesuva do toa dali moze da ja ostavis vo gradinka uste edna godina moze ako e roena do 31.01...znaci treba da napolni 7g do 31.01 koga ke bide pro oddelenie..lele valjda dobro objasniv ova so god..user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Тестирање за училиште
20.9.2012 1:03:41   
Bilence2
Zakonska obvrska e deteto koe ke napolni 6 godini do 31.12 taa godina da pojde vo uciliste. Testiranjeto nema vlijanie na odlozuvanje ili ne vo slednata godina, tuku da ocenat dali e deteto mentalno zdravo ili so zastoj t.e dali e za regularno uciliste ili za uciliste za deca so posebni potrebi. Znsci dekemvriskite deca sigurno odat, a januarskite deca koi sakaat porano da trgnat vo uciliste moze so psebno testiranje da vlezat so decata koi ke nspolnst 6 do krajot na godinata. I sin mi so 5 god i 8 mes eve go trgna na uciliste i e megu najmalite vo odd:).

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Тестирање за училиште
20.9.2012 11:48:28   
Yummy Mammy
Miana, a zasto bi ja drzela doma uste edna godina ako site nejzini drugarcinja trgnat na uciliste?! Razmisli kako ke i bide na M ako utre treba so drugite ucitelki i so "pomalite" deca da sedi uste edna godina vo gradinka, a nejzinata generacija trgnuva vo uciliste....

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Тестирање за училиште
20.9.2012 13:32:26   
miana
Pa da ti kazam pravo mnogu malce deca od nejzinata grupa ke pojdat na uciliste....
One duri vo dekemrvi ke napolni 6 godini sto znaci deka ke pojde na uciliste so 5 godini i 8 meseci..Mene mi e mnogu mala za da pojde vo uciliste...Seuste neznae da mocka na cucavec i slicno...Mislam deka e mnooogu mala ( jas taka si go osekam deteto ) i mislam deka ke i bide podobro uste edna godina da odi vo gradinka i neznam kako da go sredam toa.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Тестирање за училиште
20.9.2012 13:45:23   
Yummy Mammy
Ne znam, i mojata e vo dekemvri, i ona ke ima 5 god i 8 mes koga ke trgne na uciliste, i jas ne planiram da go menuvam toa, sakam da si bide zaedno so drugarcinjata.
A sto se odnesuva do mockanjeto i drugite raboti, jas od mala ja ucam mojava da bide nezavisna, kako se izbrisala se izbrisala, bitno mi e posle toa da izmie race. Baska nemoj da mislis deka prvo oddelenie sega e isto kako nie koga sme bile deca. Potpolno isto im e kako vo gradinka, se se uci niz igri, samo sto sega se so pogolemite deca vo skolo, namesto so pomalite vo gradinka.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?