|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Социјална парична помош
3.5.2012 15:47:10   
majmunce
Темава ја отворам со цел да прашам и да дадеме мислење дали е срам да се зема социјална парична помош, кога не сме вработени или работиме а не не пријавуваат па кога е од помош зошто и да не се искористи тоа право. Можеби повекето на форумов се вработени но вреувам дека има и вакви случаи. Кои се условите за остварување на ова право, до кога се поднесува баранје која е постапката кои се износите кои се одобруваат и дали сте ЗА КОРИСТЕЊЕ НА ВАКВОТО ПРАВО?

Иако многумина знам што иако имаат се, ништо не им недостасува, го користат ова право. возат каква таква кола земаат каква таква плата или не саакат да се осигураат или работодаваците не сакаат па си земаат и плата и социјално, зошто па да не.

Да разговараме на оваа тема малку.........

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Социјална парична помош
3.5.2012 15:52:03   
Mihaela 2010
Ne sum bas upatena na ovaa tema,no samo edno ke kazam:Iako sum vrabotena ako imam moznost da koristam socijalna pomos bi koristela bez nikakov sram.Kakvo vreme dojde ni tie pari sto gi zarabotuvame ne stigaat ni za dva dena.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Социјална парична помош
3.5.2012 22:39:37   
kapina
majka mi i tatko mi bea korisnici na socijalna pomos dodeka ne bev mazena dodeka seuste bevme ucenicki so sestra mi pricina bese siromastijata bea vraboteni majka mi i tatko mi no ne zemaa redovno plata za dokumenti neznmam kako ode toa zatoa najdobro e da se ode i da se prasa vo socijalno 

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Социјална парична помош
3.5.2012 22:58:03   
lilicka
Јас имам работено во еден центар за социјална грижа....и ќе кажам дека најчето без никаков Срам го користат луѓе што не се социјално загрозени....се знае со врски со мито..итн....
А луѓе што немаат корка леб им е уништено секое право да земаат од безброј причини кога ќе ми текне коса ми се крева.....уфф ова го има само во Мк!!!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Социјална парична помош
4.5.2012 8:08:22   
majmunce
Висина на социјална парична помош за 2010 година

100% 50%
Лице 2.140,00 ден 1.070,00 ден
Семејство и домаќинство со два члена

2.932,00 деn 1.466,00 ден
Семејство и домаќинство со три члена
3.724,00 ден 1.862,00 ден
Семејство и домаќинство со четири члена
4.516,00 ден 2.258,00 ден
Семејство и домаќинство со пет и повеќе члена
5.308,00 ден 2.654,00 ден

* Висината на социјалната парична помош во првите три години на користење на правото се исплатува во 100% од утврдениот износ, а по истекот на третата година, во висина од 50% од утврдениот износ

Документите се аплицираат до 15 во месецот а потребно е потврди за тоа дали лицето е даночен обврзник за членовите од семејството, изводи на родените на истите исвоз на венчаните, потрвда дека не поседувас кола, и потвдра дека не си вработен и плус трансакциска сметка

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Социјална парична помош
14.3.2013 12:22:36   
arh_diz
Ne e voopsto dramota da se zema socijalna pomos, obicno ova pomos ja zemaat tie sto netreba

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Социјална парична помош
14.3.2013 12:26:02   
bilbilce
koga sme veke kaj ovaa tema, dali nekoj znae dali pocnaa da pustaat pari za struja kako sto vetuvaat godini nanazad a nisto nema

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?