|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: На училиште од 4-5 години?
24.1.2012 22:40:34   
mamamami
mislam deka po zakon najmaloto prvace treba da ima 5 god. i 8 meseci, ako ne se lazam, a deka se mali malis e i toa kako. Malce da si ja cuknat glavata sto i koj ja pravi taa vospitnoobrazova programa, sin mis ega na 8 godini uci i latinica pecatn ai rakopisna i tablica mnozenje se , sto e mnogu mnogu e, da ne im go kratat na decata DETSTVOTO, i da ne ne sporeduvaat so zapad , daleku sme nie vo sekoj pogled so tamosnite sistemi.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: На училиште од 4-5 години?
25.1.2012 9:02:27   
Felly RR
Е мојата Матеа кога ќе тргне на училиште ќе биде во тие најмалите - 5г. и 8 месеци - зошто е родена крајот на декември.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mamamami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: На училиште од 4-5 години?
1.2.2012 23:16:03   
suzeto
moeto e rodeno 2005 a zapisano 2011g. roden e juli a ima decina sto se vo januari i sto znaci se na 5,8 ........bas bese na rodenden na 23 januari ,,,a mozebi ima nekoj i pokasno sto se rodeni ke vidime vo tekov na godinava kako ke bide so rodendeni kolku ke napolnat 6god.ili 7.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: На училиште од 4-5 години?
2.2.2012 8:52:13   
Felly RR
Suzeto, на наредните родендени сигурно дечињата веќе ќе полнат по 7 години. Според закон во септември се запишуваат сите што веќе имаат 6 години или до декември ќе наполнат 6(а по барање на родител може и тие што во јануари ќе наполнат 6)

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: На училиште од 4-5 години?
3.5.2012 18:41:55   
mosa
deragi moi sakav da ve prasam moeto sinxce e malku pomalo ke polni 4 godini,no pred nekoj den vo eden nevrzan muabet slusnav deka bid donesen zakon deka decata od 4-6 godini ke odele vo zabaviste.Ne sum slusnalanikade,pa me interesira dali nekoj od vas ima vakva informacija.I kolku e ova tocno.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот mamamami)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: На училиште од 4-5 години?
3.5.2012 18:44:30   
mosa
izvinete greska sum napravila ke polnime 3 godini

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: На училиште од 4-5 години?
4.5.2012 13:50:22   
JovanaJ
Vcera bev iznenadena koga dobiv pismo/pokana za upis na sin mi vo prvo oddelenie. Moram da priznaat deka mnogu mi se dopadnaa pokanite, ne bea oficijalni nego licea poveke na pokani za rodenden user posted image
Vo plikot bese vklucen materijal so sliki za samoto uciliste i negovite aktivnosti, web strana i sl. Iskreno pristapot mnogu mi se dopadna. Neznam dali vo site osnovni ucilista pustaat vakvi pokani ama ovie mi se dopadnaa, onaka deluvaat organizirano.
Kako i da e, bidejki sin mi e roden vo Jan 2007, a spored zakon ovaa ucebna godina se zapisuvaat decinja rodeni 2006, imame pravo na izbor i odlucivme sin mi da pocne na uciliste sledniot Septemvri. Ke cekame druga pokana slednata godina....user posted image


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: На училиште од 4-5 години?
4.5.2012 15:03:17   
Maca25
ЈованаЈ и јас така би направила! барем уште една година ќе има да се изнаигра, наместо да пишува домашни user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: На училиште од 4-5 години?
13.5.2012 17:50:23   
Sarah
Sinceto mi e rodeno vo JAnuari 2007, i pred nekoj den na gradinkata kaj so go nosam imase vakvo soopstenie: Da se javat za upis vo prvo oddelenie decata rodeni cela 2006 g i deca rodeni do 31.1. 2007. dali ova znaci deka MORAM da go pustam sinceto sega vo skolo ili mozam da pocekam do narednata godina???? Ima li nekoja soznanija za ova? Kaj treba da se obrata ako ne sakam sega da go pustam i dali toa tie ja pomestile granicata za upis vo prvo????

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: На училиште од 4-5 години?
14.5.2012 9:26:37   
Felly RR
Sarah, и кај вас значи е истиот случај како кај ЈованаЈ погоре. Значи, изборот е ваш, дали ќе го пуштите или не. Тие дечиња што се родени во јануари 2007 може да се запишат во прво одделние, по желба на родителот, и по претходно добиено мислење од педагог/психолог. Значи вие си одлучувате дали оваа година сакате, или ќе почекате до наредната година.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: На училиште од 4-5 години?
14.5.2012 9:35:21   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Sinceto mi e rodeno vo JAnuari 2007, i pred nekoj den na gradinkata kaj so go nosam imase vakvo soopstenie: Da se javat za upis vo prvo oddelenie decata rodeni cela 2006 g i deca rodeni do 31.1. 2007. dali ova znaci deka MORAM da go pustam sinceto sega vo skolo ili mozam da pocekam do narednata godina???? Ima li nekoja soznanija za ova? Kaj treba da se obrata ako ne sakam sega da go pustam i dali toa tie ja pomestile granicata za upis vo prvo????

Sarah, ako ne sakate nemora da go nosite za testiranje i upis. Granicata ne e pomestena samo se totalno nepismeni i neznaat da napisat edno soopstenie kako treba, tie deca rodeni vo Jan 2007 se zapisuvaat samo po predhodno baranje na roditel i normalno soodvetno mislenje od psiholog. Treba i mora ovie raboti da se naglasuvaat a ne roditelite da se doveduvaat vo zabuna. Nas ni stigna pokana doma od ucilisteto. Rekovme deka sledniot Septemvri ke go nosime, koga i zakonski treba. Ni rekoa ako sakate dojdete samo da go vidime deteto da porazgovarame ama i toa go odbivme bidejki ne sakam da sedam i da me ubaduvaat kolku e podobro da go pustam sega nego naredniot Septemvri..user posted image .

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Sarah)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: На училиште од 4-5 години?
13.6.2012 14:08:50   
miga
Kerka mi e rodena na 24.12.2006 i od septemvri bi trebalo da trgne vo skolo. seuste ne e zapisana
od pricini sto sakame da go odlozime zapisuvaweto do 2013 godina. vo simpo ja testiraa i rekoa deka e spremna
za vo skolo i voopsto ne sakaa da popustat na site nasi molbi da ni dadat potvrda za odlozuvawe.
jas ve molam, ako imate idea ili znaete nacin kako da go odlozam zapisuvaweto, pomognete!
pozdravuser posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: На училиште од 4-5 години?
13.6.2012 14:15:24   
miana
Miga i mojata kerka e rodena na 24.12.2007godina i ne ovoj,tuku idniot septemvri so 5 ipol godini i taa bi trebala da pojde na uciliste..I jas mislam deka moeto dete ne e podgotveno tolku rano da pojde vo uciliste,ama sto e - tuka e !!! SAmo neznam dali i jas ke treba da ja nosam na testiranje ili ne...Ne znam koja e procedurata???

(Одговор на членот miga)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: На училиште од 4-5 години?
13.6.2012 14:18:48   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miga

Kerka mi e rodena na 24.12.2006 i od septemvri bi trebalo da trgne vo skolo. seuste ne e zapisana
od pricini sto sakame da go odlozime zapisuvaweto do 2013 godina. vo simpo ja testiraa i rekoa deka e spremna
za vo skolo i voopsto ne sakaa da popustat na site nasi molbi da ni dadat potvrda za odlozuvawe.
jas ve molam, ako imate idea ili znaete nacin kako da go odlozam zapisuvaweto, pomognete!
pozdravuser posted image


Мига, твоето дете во декември ќе наполни 6 години и мислам дека нема шанси да ти дозволат да одложите за следниот септември зашто тогаш ќе има скоро 7 години.
Вака ако тргне овој септември ќе има 5 ипол години, исто колку и сите други деца што ќе бидат со неа. А догодина ако ја пуштиш ќе биде најстара таму.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miga)
Непосредна врска до пораките: 39
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?