|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
22.11.2010 18:47:11   
nadica
На Надица сеуште не и давам јаткасто овошје од страв дали може, дали е вистински момент?


Од кога почнавте вие со јаткасто овошје (бадем, орев, кикирики, лешник, леблебија,...) и како го воведовте?

< Поракaта ја уредил nadica -- 22.11.2010 18:48:13 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
22.11.2010 20:35:09   
mama26
od godina ipol...veke jadese se,i znaese deka nisto ne e so lapni goltni,pa otkako mu objasniv prviot pat deka leblebijata mora da se grize ...ne mu trebav user posted image   i mu rekov ako nesto nemoze da grine da go plukne ama kaj ke stigne vo bukvalna smisla ,pa mesto na masa dole ke pluknese prvite pati od strav izgleda i ne go karav...p[ak ke mu dadev i taka si se opusti

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
23.11.2010 0:58:49   
STRUMFETA
Sin mi e 18 ipol meseci no seuste ne mi paga na pamet da mu davam.Rano e,ne sedi na mesto pa da jade ,postojano e vo dvizenje pa se plasam da ne se zadavi.Mnogu se opasni pa mislam deka se preporacuvaat po 2 godini.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
23.11.2010 10:30:57   
nadica
Од страв дека нештоможе да се случи ја отворив темата да размениме искуства.Инаку Надица до сега ниту има пробано ниту има изјавено желба да проба некое од наведените овошја, ама нејзино другарче (6 месеци постар) пред некој ден со сласт си грицкаше нелупени кикирики user posted image  
Инаку брат ми на 2 години и 3-4 месеци се задави (знам груб е изразот) од изџвакан орев па го носевме на операција на која изгуби 3 запчиња и многу солзи пролеани од сите нас.

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот STRUMFETA)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
23.11.2010 11:27:24   
sinolicka
nie sme 2gi4meseci i ne sum ni pomislila da mu dadam jatkasto o. nekupuvam ili jademe samo koga matej spie.kolku sto jas znam mnogu e rizicno na mali deca da se dava. sepak sekoj roditel sam si odgovara za svoeto dete.jas duri i na slavata sega ni bese ni kikiriki ni lesnici i fstaci nisto ne stavam na masa,od strav dane padne dole i sin mi da lapne.on prasuva za se dali smee ama poverenje na tolku mali daca ne treba da imame

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
23.11.2010 15:12:22   
Maca25
Ни јас не сум и дала на Нина од страв да не се задави. Мислам дека сеуште е мала за јаткасто овошје. Мм на 3 години се има задавено од некое јаткасто овошје, не ми текнува сега што беше и морале иперација да му прават за да го спасат и има голема лузна на грлото. И тој и јас решивме барем до 3 години да не и даваме, додека не почне убаво да ја гризе и џвака храната.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
16.3.2012 10:31:01   
Felly RR
Јас на Матеа почнав да и давам околу вториот роденден. Многу сакаше кикирики, а исто и оревчиња тогаш почна да јаде, ама после тоа и се јави кашлица, па дека се сомневавме на алергија, заради тоа престанав да и давам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
16.3.2012 10:36:12   
Maca25
Нина во последно време кога јадеме дома кикирики знае да побара, ама не често и не многу. Сака сончоглед, нормално исчистен (изгрицкан)user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
16.3.2012 14:20:53   
Pepelaska *
М. пред некој ден виде лешници како чистам и бараше ама не му дадов, ми беше страв user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
21.10.2012 16:47:38   
Pepelaska *
Сега јаде лешничиња, си ги џвака нема гајле, ама јас секогаш со страв го гледам ,
има 2 години и 1 и пол месец,
кикирики сака ама ако види, не му давам се плашам и од алергија и од друго.Има каснато на гости неколкупати

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
25.10.2012 12:37:45   
vezilka RR
Јас сега почнав да му давам јаткасто, значи малку пред две години. Има пробано кикиритки, лешници и ореви. Кикиритките ептен му направија ќеф, а лешниците и оревите непара.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
25.10.2012 12:47:45   
Mihaela 2010
I jas mnogu se plasam da i davam vakvi raboti,ama pred mesec dena za sebe si kupiv indiski orevcinja,lelee koga im navali detevo,jade li jade,i se zasladijauser posted image ...drugi raboti ne sum i davala,se uste mi e strav...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
25.10.2012 13:00:37   
dostickage
I jas dadov posle 2 godini. Prvo mi gi izede kikirikite,sega imame doma lesnicinja i bademcinja ama gi saka mnogu pa mu gi krijam.Mi e strav premnogu da e izede.
Inace ima i petki od 20 meseci i jade mnogu sigurno da ne go zarecam, pu pu user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
25.10.2012 17:19:31   
majka na eva
а сончоглед и семки?

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
25.10.2012 17:55:36   
Maca25
јас и грицкав едно време на Н. сончодлед па и давав. user posted image
ако има заби за да изгрицка, може д му дадеш на детето. а тоа кога е индивидуално, ќе видиш ако се дави на пр. од поголеми парчиња храна, значи не џвака доволно, и нормално нема да даваш.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
20.6.2013 22:22:52   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

па ете детето мое сака лешници бе што да му правам, кога прв пат грабна се молев да не се задави ама тој си грицка бе баш како верверичкаuser posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

па ете детето мое сака лешници бе што да му правам, кога прв пат грабна се молев да не се задави ама тој си грицка бе баш како верверичкаuser posted image


I jas ova sakav da prasam, Pepelaska od koja vozrast pocnavte da davate jatkasti plodovi?
Jas prvata kerka epten po kniga ja rastev, do 3 god nisto "opasno" ne proba, no malava eve ima 1,5 god i samata bara lupeni semki, soncogled, orevcinja... I jas od pusti strav i gi gricnuvam kosinjata ili gi gmecam so prsti za da ne se zadavi zatoa sto ako jas jadam a nea ne i dadam, toa pripaganje, treskanje od zemja, smak sveta. A uste gi nema site zabi, kako gi gricka ni sama ne razbiram...


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

па ете детето мое сака лешници бе што да му правам, кога прв пат грабна се молев да не се задави ама тој си грицка бе баш како верверичкаuser posted image


I jas ova sakav da prasam, Pepelaska od koja vozrast pocnavte da davate jatkasti plodovi?
Jas prvata kerka epten po kniga ja rastev, do 3 god nisto "opasno" ne proba, no malava eve ima 1,5 god i samata bara lupeni semki, soncogled, orevcinja... I jas od pusti strav i gi gricnuvam kosinjata ili gi gmecam so prsti za da ne se zadavi zatoa sto ako jas jadam a nea ne i dadam, toa pripaganje, treskanje od zemja, smak sveta. A uste gi nema site zabi, kako gi gricka ni sama ne razbiram...


ТУКА има тема за јаткасто овошје, дадов мислам на 2 години , пред тоа ми беше страв




ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

a sakav da prasam za lesnicite, bidejki nie imame domasni lesnici kaj majka mi vo dvor. od koja vozras gi davate??? i vo ovoj priracnik a i na drugi mesta sum procitala deka jatkasti plodovi do 3 godini da ne se davaat... vie od koga pocnavte da davate???





< Поракaта ја уредил Felly RR -- 20.6.2013 22:26:17 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
20.8.2013 8:59:31   
Mihaela 2010

Индиски ореви за поздрав желудник и подобра концентрација


Плодот на оваа егзотична билка е вистинска ризница на хранливи материи – витамин Ц, Б1, Б2, Б6 и Е, како и нијацин, цинк, калиум, натриум, бакар, флуор, јод, железо и фосфор.

Индиските ореви се препорачуваат во случај на ментално напрегање, а особено на учениците и студентите, како и на оние лица кои подолго време седат пред компјутер.

Истражувањата покажале дека плодот на индискиот орев има антимикробно, антисептичко, противвоспалително, диуретичко, освежувачко и тонизирачко дејство, но и оти ја сузбива кашлицата, грозницата и грипот, го намалува нивото на шеќер во крвта, зголемениот крвен притисок и ги чисти цревата.

Овој вкусен јаткаст плод ефикасно ја уништува бактеријата хеликобактер пилори, причинител на чир на желудникот, а во неговата лушпа е откриена анакардична киселина, за која се смета дека ги убива канцерогените клетки.

Од листовите и кората на дрвото на индискиот орев се прави чај против дијареа, воспаление на крајници и ранички на слузокожата.

Сепак треба да се биде внимателен во конзумирањето бидејќи индискиот орев, како и другите плодови од овој вид, можат да предизвикаат алергиски реакции.


< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 20.8.2013 9:37:54 >


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Kога и како почнавте со јаткасто овошје?
18.12.2014 12:05:18   
bucko mal
Marko ima 27 meseci I jas mnogu se plasma da mu dadam jatkasti plodovi. Orevi I bademi mu melam I nautro mu stavam vo zitarici ali onaka da gricka ne. A dete tolku mnogu gi saka posebno bademite najomileni mu se.
Zemav ednash mu dadov da grizne,si jade dete ama neznam jas ponekogas se zasrknuvam od niv a ne pa dete.
Kakvi se vashite iskustva so jatkastite plodovi?

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 18
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?