|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Лекови за смирување
10.3.2010 14:00:25   
majka 79
fakt e daka ziveeme vo stresno vreme. zivotot ne go ziveeme, tuku go trcame.
sekoj so svoite problemi.
kako gi nadminuvate poteskotiite od stresot?

moja drugaraka doktorka mi veli: ja blizime trieset_tata, nekogas podobro e nesto da zemis za smiruvanje otkolku da ja trpis nervozata.
i navistina pred nekoj den bev mnogu nervozna i potistena, se napiv diazepam i navistina mi bese podobro.
dali vie piete apcinja za smiruvanje?ako da, kolku cesto?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 31.3.2013 9:48:22 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Апчиња за смирување
10.3.2010 14:02:13   
big_mama817
воопшто не користам апчиња за смирување се смирувам кога добро ама мислам добро ќе се изнавикам на тие што им е потребно

< Поракaта ја уредил profesorica -- 17.3.2010 11:23:01 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Апчиња за смирување
10.3.2010 14:04:02   
Adrijana
leleee mene mi e strav od tie apcinja, stvaraat zavist, i ako epten sum nervozva moze samo caj od valerijana, ili bedoksin, a tie sedativite strav mi e i da pomislam, mada kakvi stresovi dozivuvame brzo ke dojde toa vreme koga ke pocneme da gi upotrebuvame.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 17.3.2010 11:23:09 >


_____________________________



(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Апчиња за смирување
10.3.2010 14:04:20   
caci20
Jas si znam da se napijam leksilium ponekogas, ama nekako mislam deka mi treba nesto pojako.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 17.3.2010 11:23:21 >


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Апчиња за смирување
10.3.2010 14:15:56   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

leleee mene mi e strav od tie apcinja, stvaraat zavist



И мене ми е стравuser posted image
Еднаш сум се напила диазепам кога бев многу нрвозна од работа и навистина ме опушти, но некако и тоа опуштање ми беше со грижа на совестuser posted image
Човек не знае што е подобро во такви ситуацииuser posted image

< Поракaта ја уредил profesorica -- 17.3.2010 11:23:31 >

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Апчиња за смирување
10.3.2010 14:20:37   
vezilka RR
Јас до сега не сум пиела апчиња за смирување, не затоа што сум против тоа, туку затоа што не сум имала потреба, оти сум прилично флегматична личност и не се нервирам до толку. Ама како си проаѓаат годините чувствувам дека станувам понервозна и напната и кога ќе почувствувам дека сум дошла до некоја граница ќе се посоветувам со стучно лице и би се напила нешто. Јас сметам дека е подобро да пиеш нешто отколку да се малтретираш себе си и особено сите околу тебе само затоа шти ти си нешто нервен ( верувајте ова од искуство ви го кажувам, бидејќи свекрва ми пати од хронична депресија, а не сака да пие никакви лекарства, и не е баш забавно)...

< Поракaта ја уредил profesorica -- 17.3.2010 11:23:42 >

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Апчиња за смирување
17.3.2010 11:20:35   
profesorica
Освен Б6 не сум пиела други, другарка ми стално пие дијазепам и лексилиум, многу е нервозна.




_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Апчиња за смирување
17.3.2010 11:21:33   
profesorica
Информации за средствата за смирување и апчиња за спиење

Многу луѓе чувствуваат напнатост, неспокојство и
несоница.
Како лек за тоа лекарите често пати препишуваат
апчиња за спиење и средства за смирување
Најпознатите средства за смирување и пилули за
спиење се:

- Xanax
- Temazepam
- Valium
- Serepax
- Normison

Средствата за смирување и апчињата за спиење
помагаат за намалување на чувството на напнатост
и сузбивање на несоницата, меѓутоа тие нема да
наштетат само ако се користат за кратко време.
The National Health and Medical Research Council
препорачува средствата за смирување и апчињата
за спиење да не се земаат подолго од две до три
недели.
Човечкото тело брзо се навикнува на средствата
за смирување, така да може да се јави физичка
зависност.
Луѓето кои подолго користат средства за
смирување или пилули за спиење може да имаат
тешкотии кога ќе сакаат да ја намалат или прекинат
нивната употреба.
Други проблеми кои може да се јават од
долготрајна употреба на средствата за смирување
и пилулите за спиење се:


-Зголемен ризик од несреќни случаи и
паѓање
-Зголемено неспокојство
-Тешкотии при спиењето
-Депресија

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Апчиња за смирување
17.3.2010 11:25:02   
Палешка РР
Јас пиев Диазепам 1 година откако почина татко ми..имав и со срцето проблеми. Многу ми помагаа.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Апчиња за смирување
17.3.2010 11:26:35   
ananikol
Dokolku nekoj ima potreba od ovie tableti , podobro e da gi zema no isklucivo so konsultacija na doktor.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Апчиња за смирување
17.3.2010 12:11:23   
mother 29
ехееее
колку диазепами сум испила кога мајка ми се опериррасе од тумор на главата..па не сум зависнаuser posted image
сега само по потреба
ккао сум нерва овие дена пак ке ги активирамuser posted image

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Апчиња за смирување
17.3.2010 12:19:14   
arh_diz
Jas dosega nemam pieno apcinja za smiruvanje mislam deka od niv se stanuva zavisen. Koga bev vo bolnica ni davaa valerijana apcinja( ima i takov caj ) jas ne gi piev tie ne bile stetni ni za bremeni zeni

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2010 22:42:44   
lukas
sto ke mi kazite za bedoksinot?
kakvi apcinja se i za sto se pijat?
pozz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2010 22:45:23   
mama26
b 6 mi pomagaat koga ke primetam sum malku nervozna..retko se slucuva zasto gledam vince da se napijam pa nemam gajjle togasuser posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2010 22:51:46   
lukas
kolku na den e  dozvoleno?

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2010 22:59:11   
oliva
бедоксинот не е пробле,м и по три пати да се пијат ,посто ги даваат и на многу мали

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Апчиња за смирување
17.11.2010 22:59:43   
lukas
fala...pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Апчиња за смирување
27.3.2012 15:18:03   
Bogdancanka
jas dobiv alergija i odam vo apteka da pobaram nesto za alergijata i bidejki so devojceto se imame mnogu i objasniv deka od alergijata me faka nervoza,za da mi pomogne mi dade nesto za alergija i nesto za smiruvanje za da mi pomine nervozata...samo sto se napiv mene dremka me ubi znaci ne sum za toa...i tolku edno apce se napiv od niv a drugite gi frliv pojma nemam sto bea

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Апчиња за смирување
8.11.2012 15:05:34   
gina
kade moze da se najde caj od valerijana

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Апчиња за смирување
8.11.2012 15:27:26   
Maria
Го има во аптеките Гина,јас лани го пиев,многу ми помогна.Имав несоници,т.е. се будев во 3,4 сабајле и неможев да заспијам.Бев како жив мртовец.user posted image Ми го препорачаа чајот од валеријана,плус можеш да си додадеш во него нане и камилица,за уште појако,смирувачко дејство.user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Апчиња за смирување
8.11.2012 18:24:27   
gina
fala Maria ce proveram kaj nas vo aptekite sto ne mi se veruva deka ce gonajdam sakav da probam kako vampir sum kasno legnuvam me faka 1 satot i do sabajle do 3, 4 se vrtam uste nezaspana ama i da go najdam neznam dali mozam da go pijam zatoa sto od vecerva pocnuvam so bockanje za ivf

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Апчиња за смирување
9.11.2012 12:12:19   
Maria
Гина прашај си доктор,ама како што знам на природна база е,а мора и сама малку да поработиш на себе и да се смириш.Инаку знам дека не е воопшто лесно,зошто сум го поминала тоа.Прочитај си на гугл за несоница има добри совети.Мене и тоа ми помогна.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Апчиња за смирување
9.11.2012 13:08:29   
gina
fala maria

(Одговор на членот Maria)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Апчиња за смирување
31.3.2013 9:52:05   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Ovaa tema ja naptaviv so cel da dobijam sovet za edno prasanje koe dosta me maci..posto ne postoese vakva tema ja napraviv se nadevam ne e problem...Znaci vaka mazot mi e covek koj e miren povlecen i dosta strasliv takov mu e katakterot znaci najpoveke ko ke se spomne nekoja bolest ili nesto sl...a pak koga ke se uplasi glavata pocnuva da go boli i pritisokot mu kreva znaci 170-180 i skraja da e i poveke so maliot pritisok 100-110togas panici a nema potreba od panika ama ete takov si e karakterno nasledno e sega problemot e sto mu dadoja da pie apaurin arno ama tie nemaat nikakov efekt dodeka toj ne se raspolozi nisto ne mi pomaga mu s slucuvalo i 10 den da ne se napie nema gajle a i da pie pak e istotot rekov samo dodeka ne se opusti znaci toa e psihata si veli ke se napijam ke mi pomini sega i samata psoha go privaka toa.....e prasanjeto mi bese znaci posto ne sakam ni jas ni toj da gi pie a i ne mu se potrebni dali poatojat nekoi vitamini ili sl so smiruvacko dejstvo i normaliziranje na pritisokot znaci da ne gi pie tie stetni apcista veke i syrav me faka 2 god nemame deca se plasam da ne e slucajno od toa skraja da e sto mislite za set__o ova ve molam za sovet i pomos


ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

Sandra od ova sto go imas napisano izgleda se raboti za fobii, stravovi i tm treba da se obrati na psihijatar. Toj konkretno ke kaze za sto se raboti, a koga veke mu se kacuva i pritisokot toa ne e mala rabota, sepak apaurinot kolku sto znam ne go regulira pritisokot i treba da si napravi analizi i maticniot lekar ke odluci sto ponataka. Kako i da e ova se resava samo so strucna pomos i vi posakuvam resenie na problemov. Pozz


ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Da da odevme na psihijatar ama psihijatarot po skoro 6 meseci poset_a rece deka e se ok i deka nema poveke potreba o poset_a zatoa sto zenata utvrdi deka e vo red se i deka samo mu treba smiruvanje i deka ednostavno karakterno e plasliv, pie isto i elicea a inace napraveni se snimki i se sto e potrebno i konstatirano e deka e potpolno zdrav pritisokot kreva samo vo situacii koga toj oseka nekakov strav znaci postojano toj misli deka sekoj moment ke go fati glava i deka ke mu kreni pritisokot i toa sakal ne sakal ke se sluci od samata misla i dodeka sam ne se opusti nikako da spadne pritisokot se nadevam vo gospod vo nego veruvam deka se ke se resi ti blagodaram na spvetot Apaurinot go smiruva za pritisok pie drugi apcinja .....


ИЗВОРНА ПОРАКА: zzaa

SandraRo visokiot priisok mora da se kontrolira so apcinja i mm ima visok pritisok pred mesec vrme imase 220 so 120 sto e premnogu i pie skopryl,sega mu e normalen(i treba da gi pie 6 meseci) treba da si ide na doktor detalno da se ispita i da mu prepisat terapija,a priroden lek za visok pritisok e luk ako moze da go jade so sekoe soleno jadenje,a priroden lek za smiruvanje e caj od lipa,i pred spienje 1 casa mleko,inaku apcinja za smiruvanje gi ima mnogu,ama site predizvikuvat golema zavisnost.A za deca ne se sekiraj ke vi dade gospod i decinja ke si dojde i toj den,samo opusteno,druzete se so pozitivni luge,setkajte,posvete ti si poveke vnimanije eden na drug i negativnite misli ke isceznat.vi posakuvam se najdobro.


ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Losone so toj visokiot pritisok i mm isto 220 so 180 to bese cudo vervajte me inace pie renapril tie mu gi prepisaa a za lu redoven e na nasiot rucek :)) ama toj ustvati nema visok pritisok samo koga ke e iznerviran nesto togas mu kreva pritisokot inace normalno si ima 140 so 90 do 100 ama pusti nervi a a za deca iskreno mi e strav ama si velam kaj e gospod ne e nikoja..isto taka potplono se slozva so toa za prosetki za druzenje ali nego koga go boli glava nisto ne saka :((( tesko ali gospod e so nas ke se izdrzi i ke pomini se


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Сандра јас ќе ти посочам друго но секако иако е млад тоа нема влијание ако има редовно притисок а треба да контролира тогаш мора да пие апчиња,нема правило за годините многу млади пијат.

Од моја блиска околина ќе ти кажам дека може да е тоа и акциозност,познавам околу 4-5 луѓе кои исто се чуствували и сите тоа ги фатило околу 30 години,Тоа е од страв и промени во животот односно тогаш се манифестираат а е последица од минатото и детството.

Ако природно му се регулира и нема постојано висок притисок и немора апчиња,штом бил и на прихијатар тоа е во ред повеќето одат.Но единствено сам може да си помогне и убеди дека е здрав и дека со ова свое однесува си штети на живото,бракот и психичката можност за дете (не физичка).Со твоја подршка и многу зборење и шетање во природа мислам дека ќе се среди сето тоа.

Ти посакувам што поскоро ова да помине бидејќи е фаза.Не сум доктор и нетврдам дека се работи за ова но некој твои информации ме наведоа да се сетам на овие искуства.
user posted image user posted image user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Visok pritisok ima samo koga ke se uplasi nesto koga ke ima nekoj strav inace isto pred nekolku meseci koga baravme pomos kaj edna nasa prijatelka rece deka imala dosta mladi deca na negova vozrast so istata maka a mm ima 30 god toa so sigurnost e akcioznost i jas taka mislam i ke pomini so tek na vreme samo kaj nas e problemot sto koga e taka ne saka ni da me slusa ni gleda a kamo li setanje druzenje i sl....user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Мора и со добро но и со лошо, од типот губи драгоцено време во животот, во бракот дека може да се одрази на вас зарем сака таков живот и младоста да помине, дека те жртвува и тебе и времето кое сега го имате додека сте сами ...... примени многу тактики дека не е сам во живото и дека ти си дел и несмее да те двои и неслуша и дека овој стрес влијае и на тебе и на бракот.Малку и со плашки ,како ќе градите иднина дека мора како маж да застане цврсто нозе и преземе одговорност.

Се пражувам зошто во 80% од овие аксиозности носители се маѓите,зарем ние жените сме полку психички постабилни и ние треба да ги водиме во живото наместо тие нас односно паралелно?
Дефинитивно по мене жената е носител на се во бракот


ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Lele duso da znaes kolku pati sum trcala cel den po nego aj ova aj ona aj ova aj ona i pak isto i pak isto kolku samo veceri sum legnuvala sama so placenje..ednostavno toj misli deka samo nego mu e tesko samo toj ima maka a ne svaka deka ako mu e nego tesko mene mi e duplo po tesko,zatoa sto sum go pominala jas toa i go razbiram vo se znam tocno kako mu e....Uf i nie mislevme magi gluposti samo dzabe talkanje e toa ama sepak ke recam dodeka ne si stanis sam svoj lekar nisto ne ti pomaga....e ne se reklo za dzabe zenata e se vo kukata taa ja krepi ama mazi :)



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Апчиња за смирување
1.4.2013 9:22:38   
linak
Ако лековите за смирување ги препишува лекар и под негов надзор се земаат нема потреба за страв од зависност,бидејќи стручно се контролира дозата,зголемување или намалување,се тоа оди постепено. Јас имам пријателка - психијатар,имаме разговарано за овие лекови,значи кога човек има проблем како анксиозност, стравови,фобии...кои прават и физички симптоми (покачување на притисок,срцебиење,главоболки и сл.) треба да се јави на доктор. Има доста лекарства за смирување и третирање на овие анксиозни состојби,затоа лекар најдобро ќе процени кој лек да се препише и која доза,нема потреба за страв од зависност ако се е контролирано.За зависност треба многу време,не е зависност ако се пие константна препишана терапија и ако си правиш редовни контроли,а прекинувањето на терапијата и тоа оди постепено секако нема одеднаш да се прекине.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?