|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто се повеќе се раѓаат гигантски бебиња?

Редакција Рингераја, 19.8.2013
Се чини дека секоја недела во јавноста допира по една информација за новороденче кое шокира со својата неверојатна тежина. На што се должи преголемата родилна тежина на бебињата?

image
/11


 

 

Неодамнешната студија објавена во The Lancer, потврдува дека бројот на прекумерно тешки новороденчиња е навистина во пораст.

Студијата заклучила дека развиените земји имаат од 15-25% бебиња кои имаат повеќе од стандардните 3.600 грама. Бројот на бебиња кои имаат макрозомија (состојба во која бебињата имаат преголема тежина во текот на развојот во стомакот) е во пораст во земјите од Алжир до Кина.

Во Алжир, каде 1/3 од мајките се дебели, бројот на гигантски бебиња е поголем за 15%.

Се претпоставува дека доаѓањето на свет на бебиња со преголема родилна тежина има врска со порастот на дебели мајки и новната континуирано лоша исхрана, која не се менува ниту во бременоста.

Крварење во првото тромесечје од бременоста
Крварењето во првото тромесечје од бременоста е знак дека постои некаков проблем.
6
Абортус - прекинување на бременоста
Под предизвикан абортус се подразбира прекинување на бременоста пред да биде плодот способен за живот надвор од телото н...
4
Жена го роди бебето на најдобрата пријателка
„Никогаш нема да можам да ? се оддолжам на Рејчел за најголемиот подарок кој може да се добие“ – вели Ерин Болховер, кој...
4
Најголемите стравови поврзани со породувањето
Може да не се зборува многу за тоа, но повеќето жени имаат стравови поврзани со породувањето. Затоа решивме да ги сподел...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Koe ime e poubavo
Blue Glow

Vaset_o ceneto mislenje ringerajki

Ana (24%)

Anja (18%)

Mia (18%)

Jana (31%)

Sandra (8%)


Број на сите гласови: 147

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!