|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто бебињата не смеат да јадат мед?

Редакција Рингераја, 25.3.2019
И додека повеќето возрасни без проблем можат да јадат мед, кога станува збор за бебињата работата е поинаква
Клучни зборови:

image
/11


Воведувањето на цврста храна е важен чекор во развојот на бебето, но родителите мораат да бидат внимателни за намирниците кои им се даваат на бебињата, бидејќи иако се здрави, не се безбедни по здравје за малечките. Една од тие намирници е и медот.

Иако медот е една од најздравите и најлековитите намирници, бебето не би смеело да ја јаде пред 1 година. Всушност, медот може да содржи бактерии (Clostridium botulinum), која може да се размножува во бебиниот дигестивен тракт и да предизвика ботулизам, ретка но потенцијално фатална болест.

Оваа болест обично е безопасна за поголеми деца и постари од една година, бидејќи нивниот цревен тракт може да спречи рамножување на бактерии, меѓутоа кај бебе може да создаде токсини опасни по живот. Производите кои содржат мед, како што се житарки и готови кашички, се безбедни за вашето бебе, бидејќи се прозведени на висока температура која ги убива бактериите.


Како гледаат бебињата од првиот ден до 12 ...
Фантастичен гиф кој покажува како гледаат бебињата од првиот ден до 12 месеци
6
Првите запчиња, вистинска се мака
Некои бебиња не го ни чувствуваат никнувањето на првите запчиња, додека други имаат проблеми со недели.
4
Позитивните мисли го зајакнуваат имуниот с...
За моќта на позитивното размислување е кажано многу, но науката во новото истражување продолжува да потврдува колку кори...
4
Децата ни го вртат животот за 180 степени
Во прилог се неколку смешни, но и вистинити примери за нашите грижи, преокупации и начин на живот пред и по раѓањето на ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

пилешко месо
cucamaca

Давате ли пилешко месо на бебиња од 6-ти месец (поради хормоналната исхрана на живината)?

да (32%)

не (68%)


Број на сите гласови: 41

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!