|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Забрана за прием на деца кои не примиле МРП

Редакција Рингераја, 3.1.2019
Деца кои не примиле МРП вакцина нема да се примаат во скопските градинки – привремена забрана поради епидемија на мали сипаници
Клучни зборови:

image
/11


Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили, т.е. мали сипадници на територија на градот Скопје поради 12 нови случаи на заболени. Министерот Венко Филипче информира дека шест од новите случаи се потврдени со соодветни анализи, а за останатите 6 анализите се очекуваат утре.

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека е донесена привремена мерка – забрана за носење во градинка на деца кои не примиле МРП вакцина (за морбили, рубеола и паротитис).
-Меѓу новите случаи повеќето се деца, но има и возрасни, а сите нови случаи се невакцинирани лица со МРП вакцината. Прогласена е епидемија на мали сипаници во Скопје и принудени сме од утре да донесеме привремена мерка – забрана за носење на деца кои не се вакцинирани во градинките – рече Филипче.

Тој рече дека здравствените власти ја држат ситуацијата со малите сипаници под контрола и дека се прават увиди на сите пунктови за вакцинирање.

-Од 15.000 невакцинирани деца под 14 годишна возраст со повиците за вакцинирање, само 310 се вакцинираа што е исклучително мала бројка – рече Филипче.
Министерот за здравство потенцира дека во Србија и Романија има епидемија на морбили и рече дека станува збор за исклучително опасна и смртоносна болест. Додаде дека во Србија починале 30 лица, а во Романија – 50.

Читајте им на децата бајки, приказни и рец...
Несомнено е дека бајките се многу корисни за децата. Освен што се забавни, тие се и многу поучни. Кога на децата им чита...
6
Жена - возач на автобус спаси напуштено дете!
Жена херој - возач на автобус спаси мало дете кои шеташе голо и босо по улиците на минусни температури
5
Дали родителите се слуги на своите деца?
Интересна е глетката низ градот кога ќе забележите како мајка или татко шета тригодишно дете облечно по последната мода,...
4
Маж ми е добар човек. Но, дома, личи на ам...
Како мозокот да ми истекува низ брадавиците. Ова е единственото разумно објаснување за тоа како се чувствувам после поро...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Очи
Jana9

Каква боја на очи имате?

Кафена (63%)

Сина (11%)

Зелена (26%)


Број на сите гласови: 19

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!