|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Вашето дете има вошки? Не паничете!

Редакција Рингераја, 9.7.2013
Вошките од памтивек им задаваат потешкотии на луѓето. Како да откриете дали Вашето дете има вошки, што да направите ако се заразите, како да ја спречите нивната појава и многу други корисни совети, прочитајте во оваа статија...

image
/11


 

-        Вошките живеат во коса без скалп.

-        Најудобно живеалиште на вошките е во  т-зоната на вратот, до темето и преку слепоочниците.

-        Единствен извор на храна на вошките е човечката крв.

-        На возрасните вошки крвта им е потребна два пати дневно за да можат да се репродуцираат.

-        Вошките се мали бескрилни инсекти кои не се во состојба да летаат и да скокаат.

-        Возрасните вошки се  долги околу 2-3 мм., а бојата им се движи од проѕирна до црна.

-        Вошките имаат три пара нозе и вилица прилагодена за лазење и фаќање за влакната од косата.

-        Вошките се движат многу брзо во сува коса.

-        Невозможно е да ги видите ако не користите чешел за нивно отстранување.

 

Секој може да се зарази!

Секој може да се зарази од вошки, без оглед на бојата на кожата и косата. Ако имате коса без првут  која на вошките може да им обезбеди оброк од крв, претставувате совршен кандидат за пренесување на нивното генетско наследство. Вошките ја заразуваат главата веднаш штом ќе дојдат во контакт со домаќинот.  Со овие инсекти најмногу се заразуваат деца на возраст од 3-12 години. Вошките кои живеат во главата на човекот, не живеат во животните. Возрасна женка може  да положи околу 8 гниди дневно. После парење таа може да положи и 56 гниди. Гнидите се со големина од 0,3 – 0,8 мм и личат на ситни зрза песок. Женките ги прицврстуваат гнидите на поединечните влакна од косата користејќи леплива течност со помош на која гнидата се лепи за косата. Од гнидите настануваат вошки за 6-8 денови од полагањето. Вошките обично живеат околу 6 недели.

 

Како да откриете дали детето има вошки?

Многу лесно. Додека ја чешлате косата со чешел наменет за отстранување вошки, наведнете ја главата над бела крпа. Чешлајте ја косата кога е сува. Ако испаднат било какви инсекти, бидете сигурни дека се работи за вошки.

 

Што да направите ако се заразите?

-        Исчешлајте го заразениот, а и секој друг член на семејството .

-        Лечете ги истовремено сите кои се заразени.

-        Битно е што побрзо да го прекинете животниот циклус на вошките.

-        Ако пронајдете многу гниди, значи дека сте подолго време заразени.

-        Продолжете да го користите чешелот за вошки од 10-14 денови откако потполно ќе ги отстраните.

-        Редовно чешлајте се.

-        Стерилизирајте ги чешлите и четките во врела вода или со замрзнување, за да спречите вошките да се пренесат на другите членови од семејството.

-        Обидете се да го утврдите изворот на зараза. Известете ги родителите на децата со кои се дружи Вашето дете. Не срамете се. Вошките не се одраз на не-хигиена, напротив, најдобро се развиваат во чиста коса.

-        Исперете ја постелнината на 60C. Капите, плишаните мечиња и перничињата ставете ги во машина за сушење на 60C, околу 5 минути, или во замрзнувач во текот на ноќта.

 

Не е срамота да имате вошки. Срамота е да не направите ништо во врска со тоа!

Како една мајка престана да им вика на сво...
Многу ми значат пораките кои ги добивам од своите деца – па и да се исчкртани на мало парче хартија или напишани со совр...
3
Децата нека се досадуваат за летниот распу...
Дали ги забавувате вашите деца со часови по танцување, часови по пливање, часови за готвење или тенис лекции за време на...
3
10 нешта кои мајките никогаш нема да ги пр...
Секоја мајка на светов е пример за целосна посветеност, сочувство и безрезервна љубов. Мајчинството често го занемарува ...
3
Како изгледа туширањето кога имате бебе?
Во оваа комична ситуација се нашла секоја мајка, неколку пати
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali preferirate svadba so mnogu obicai?

Da (33%)

Ne (67%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!