|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сите ние понекогаш страдаме од лош здив. Тој може да е последица на стомачни или други здравствени проблеми, дехидрација, консумирање на одредени видови храна и пијалоци (како енергетски пијалаци, сирење), итн

image
/11


 

Во тие моменти  имаме потреба од помошници кои ги елиминираат бактериите причинители на проблемот.

Споделуваме неколку трикови за свеж здив.

Цимет

Циметот докажано може да ги елиминира бактериите причинители на лошиот здив. За да се чувствувате секогаш удобно и да го освежите здивот направете си пијалок од вода со малку лимон и цимет. Цимет додавајте секогаш и во кафето и чајот.Магдонос (или босилок и нане)

Свежо зелените ливчиња на магдоносот се еден од најдобрите природни методи за освежување на здивот. За да го отстраните лошиот мирис џвакајте после јадење неколку листови. Може да си направите и напивка од магдонос, со која секојдневно, неколку пати ќе ја  исплакнете устата.

 

2 

 

Сода бикарбона

Сода бикарбона е одличен домашен лек за лошиот здив, бидејќи ја одржува pH рамнотежата на устата и не им дозволува на бактериите да се акумулираат во усната празнина. Таа помага за отстранување на забен камен и дамки на забите.

Но не треба да ја користите премногу често. Во случаите кога страдате од лош здив, ставете мало количество од неа во чаша со вода и исплакнете ја неколку пати устата.


Полнозрнеста храна

Исклучувањето на корисните јаглехидрати од вашето секојдневно мени не се препорачува, особено ако сакате да го задржите здивот свеж. Нискојаглехидратна диети доведува до телесно ослободување на кетони - хемикалии кои се емитуваат со потта, урината и преку здивот.

Затоа консумирајте секојдневно во умерени количини интегрални житарици.Вода

Правилната хидратација може да биде една од најдобрите формули за отстранувањето на лошиот здив. Водата ја навлажнува усната шуплина и грлото и на тој начин ги мие остатоците од храна кои имаат предиспозиции за гниење и формирање на бактерии кои се причинители на лошиот здив.

 

Јаболка


Крцкави и богати со растителни влакна, јаболката  помагаат за лачење на повеќе плунка. Според научниците, плунката е богата со кислород, кој е природен непријател на материите со  интензивен мирис,  кои ги предизвикуваат бактериите во устата.

Јаболката помагаат и за отстранување на забен камен, кој исто така е извор на непријатни мириси.

 

1Храна богата со витамин C

Витаминот Ц има многу здравствени придобивки и успешно го запира развојот на бактериите во усната шуплина кои предизвикуваат лош здив. Најбрзиот и лесен начин да се освежи здивот е, да си подготвите чаша свежа вода во која се стиснете неколку капки лимон или портокал.

Ако сакате пијалокот да стане уште посвеж, направете си сок од киви, портокал, јагоди и разредете го со малку вода.

Симптоми на недостаток на железо во крвта
Недостатокот на железо е едно од најчестите пореметувања кај здравите луѓе. Без доволно железо во крвта кислородот не се...
6
Интимна хигиена на девојчињата
За да се сведат инфекциите на минимум потребна е правилна и редовна интимна хигиена. Интимната хигиена не е ни малку без...
6
Детето има испакнати уши. Како да се испра...
Испакнатите уши се извор на непријатност не само кај децата, но и кај возрасните. Ако бидат преземени мерки навреме, пр...
4
Десет најголеми детски стравови
Стравовите се неизбежен дел од животот, кои се појавуваат во различни фази од развојот, особено кај децата. Што ги преди...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

pasta za zabi
barbi03

Koja pasta za zabi ja upotrebuvaat vasite deca

colgate (58%)

bekytan (18%)

lakalut (25%)


Број на сите гласови: 57

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!