|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Тестирајте се денес за мирна бременост

Дијагностика Фармахем, 5.4.2018
Дознајте повеќе за здравјето на вашето дете пред раѓањето

image
/11


Откријте го кодот за здравјето на вашето бебе уште пред неговото раѓање. Едноставно, безбедно и брзо.

Trisomy test е неинванзивен скрининг тест со висока прецизност, кој ја користи крвта на мајката за да се исклучи присуството на хромозомски абнормалности уште во почетокот на 11-та недела од бременоста. Во споредба со другите скрининг методи, Trisomy test:

 

- има повисока осетливост

- ја намалува потребата за амниоцентеза

- без ризик за мајката или детето

- минимална можност од лажно позитивни резултати

 

 

Што детектира Trisomy test?


По фертилизацијата на јајце клетката може да настанат абнормалности во раната фаза од клеточната делба. Како последица, може да се појави екстра копија на еден од хромозомите.

Присуството на три хромозоми наместо два, се нарекува трисомија.

 

Trisomy test открива:

 • Трисомија 21 (Даунов синдром),
 • Трисомија 18 (Едвардс синдром),
 • Трисомија 13 (Патау синдром),
 • Ако сакате да знаете, тестот исто така може да го одреди и полот на бебето

1

 

КОГА Е ВИСТИНСКОТО ВРЕМЕ ЗА TRISOMY ТЕСТ?

Trisomy test

е погоден за секоја бремена жена почнувајќи од 11-та недела на бременоста.

Особено се препорачува за бремени жени кои:

 • Се загрижени за било каква потенцијална попреченост на нивното бебе предизвикана од присуство трисомија 21, 18 или 13;
 • Се на возраст над 35 години и чии биохемиски скрининг тестови се негативни (интегритан тест, двоен тест, троен тест или комбиниран тест);
 • Забремениле со помош на IVF;
 • Имаат позитивен биохемиски скрининг. Ова мора да биде потврдено со дополнителни испитувања (амниоцентеза)*;
 • Имаат ултразвучен скрининг тест со резултати кои укажуваат на зголемен ризик од трисомија 21, 18 или 13*;
 • Веќе имаат дијагностицирано хромозомски абнормалности на фетусот*;
 • Имаат повторливи спонтани абортуси*;
 • Сакаат да избегнат амниоцентеза, или имаат компликации кои може да го зголемат ризикот од неа, како што се: зголемен ризик од спонтан абортус, нарушување на процесот на коагулацијата на крвта, Rh инкомпатибилност (Rh-негативни), се во периодот помеѓу 14-та и 16-та недела од бременоста, фиброиди на матката, placenta praevia.

*Тестот мора да биде проследен и со генетска консултација

 

Trisomy test е докажано безбеден и сигурен; сепак, пред изведување на било кој неинванзивен, пренатален тест, треба да се консултирате со вашиот гинеколог или специјалист од областа на клиничка генетика со цел да дознаете повеќе околу предностите и потенцијалните ризици на тестот. Бидете сигурни дека целосно ги разбирате сите информации и не заборавајте на вашиот лекар да му ги дадете сите релевантни податоци во врска со вашата здравствена состојба што може да помогне при изборот на најсоодветна медицинска постапка. Лабораторијата го изведува тестот само кај пациентки со започната 11-та недела од бременоста. Резултатите од тестот на пациентите им ги интерпретира доктор специјалист кој го препорачал тестот.

 

1

 

Цена:                                    27.800,00 ден.                           34.000,00 ден.


Која е постапката за изведување на тестот?

-          Земање крв за анализа

-          Плаќање на тестот

-          Анализа на примерокот

-          Резултати од тестот

-          Закажување кај докторот

 

5

 

 • Тестот може да детектира присуство на трисомија 21, 18 и 13, кои водат до Даун, Едвард и Патау синдром.
 • Може да детектира потенцијални лажно позитивни резултати од биохемиски пренатален скрининг.
 • Ја сведува на минимум потребата од инванзивно земање на примерок од амнионска течност или амниоцентеза.
 • Може да го одреди полот на вашето дете пред раѓањето, доколку вие сакате да го дознаете.

 

1

 

За повеќе информации и прашања контактирајте не на:

www.farmahem.com.mk

e-mail: lab@farmahem.com.mk

___________________________

4 Јули. 2/3, Ѓорче Петров, 1060 Скопје

Тел./Факс: (02) 2031-905, 2050-360

___________________________

Јане Сандански, 65 Аеродром, 1000 Скопје

Тел./Факс: (02) 2403-353

 

Повеќе информации ТУКА

Движењата на бебето
Првото движење на фетусот е повод за неверојатни емоции кај идната мајка. Во исто време е и повод за вознемиреност - тр...
18
8 совети од фински акушер-гинеколог
Знаете ли дека Финска е призната за најдобрата во светот земја за мајките? Таму државата се грижи за идните мајки и им с...
14
Дали ултразвукот може да му наштети на беб...
Трудниците често се прашуваат дали ултразвукот има некакво штетно влијание на бебето во стомакот. Лекарите ги тешат дека...
6
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime za bebusot?
lukas

:)

Leon (48%)

Mateo (52%)


Број на сите гласови: 129

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!