|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Свекрва на породилно?!

stoposto.mk, 26.5.2016
Моментот на посакување добредојде на новиот член во вашата фамилија, малиот јунак или малата принцеза, е бесценет. За првпат се остварувате како мајка
Клучни зборови:

image
/11


 

Пред вас се слатки маки. Неспани ноќи, пелени на тони, машина за перење која работи нон стоп, пеглање, садови се собираат, па треба да се зготви … Доење, преслекување, бањање, галење … ехееее листата продолжува. Ова го поминале вашите мајки, како и мајките на вашите партнери. Тие најдобро знаат како треба, затоа што осетиле, искусиле, поминале. Сега на вас е редот. Треба да се погрижите за вашето новороденче, за домот и секако за вашата врска со партнерот.

 

Помошта е секако добредојдена, од типот на совети, како и укажување и покажување на почетокот, затоа што сепак станува збор за прво бебче во животот на новите мама и тато. Но дали тие укажувања полека ги преминуваат своите граници? Дали главната улога на мајка го завзема бабата?

Дали има потреба бабата да земе „породилно“, во превод се мисли на годишен одмор, за да помогне на новата мама? Дали сметате дека доколку бабата (во овој случај мислиме на свекрвата, бидејќи сепак односот со сопствената мајка е малку поразличен) ја пречекори границата и навлезе во сферата на мајчинството ќе создаде нервоза, нетрпение, стрес кај мајката, која сепак сака самата во полн ек да го доживее мајчинскиот инстинкт кој и се случува? Дали следуваат моменти на нервозна мајка – нервозно бебе? 

Ние би играле вака .. Што велите за овој предлог: Партнерот да го земе својот годишен одмор, и како прав татко да помогне во најбитните моменти, првите денови и недели од растењето на своето чедо! Звучи некако интересно нели. Тој ќе биде покрај мајката кога најмногу и е потребен. Тој ќе помага да се избања бебето. Тој ќе се погрижи за алиштата, ќе испазари се што е потребно и ќе зготви нешто здраво и вкусно. Буквално ќе ја игра својата улога како родител кој се грижи за своите најмили.

Со меѓусебен договор тие ќе ги поделат обврските меѓу себе, како заедно би извојувале победа во новите води на родителство.

 

Затоа дозволете им на новите родители сами да ја понесат и осетат тежината и убавината од обврската на родителството. Тие нека создаваат спомени, еден покрај друг заедно со третиот член.

Затоа што нема поубаво нешто нели …

 

Меган Маркл е бремена
Принцот Хари и Војвотката од Сасекс, поранешната актерка Меган Маркл, објавија дека го очекуваат нивното прво дете
11
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
7
Детето развива јазични навики пред да се роди
Гласот на трудницата развива јазични навики кај нејзиното неродено дете, открија научниците од медицинскиот институт во ...
5
Крварење во првото тромесечје од бременоста
Крварењето во првото тромесечје од бременоста е знак дека постои некаков проблем.
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

на кого да личи вашето бебе?
daki

На кого да личи вашето бебе?

мама (58%)

тато (36%)

баба (свекрва) (0%)

дедо (свекор) (1%)

вујко (1%)

тетка (4%)


Број на сите гласови: 73

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!