|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Супер мама! Бремена во 8 месец, а планинари!

Редакција Рингераја, 23.1.2012
Ејми Розеборг е во осмиот месец од бременоста и се искачува по планини. 36 – годишната трудница, која е физиотерапевт, се бави со овој спорт веќе 14 години. Во првата бременост планинарела до 37. недела.

image
/11


 

 

Розеборг вели: “Качувањето е бегство. Го правам тоа за да заборавам дека сум толку голема, а за тоа ви е потребно убаво место” – изјави таа за Добро утро Америка. Таа им благодари на своите хормони за дополнителната флексибилност.


Дали екстремното вежбање во бременоста е безбедно? Др. Raul Artal, професор и претседател на одделот за акушерство, гинекологија и здравје на жените на факултетот за медицина во Сент Луис, изјави дека е ризично, а постојат важни причини за да се биде претпазлив.


Додека умерената количина на вежбање е здрава за бремената жена, важно е да се прави разлика меѓу екстремен физички напор и секојдневна активност. Да се биде во форма, во текот на бременоста, е добра подготовка на телото за раѓање. Тој сугерира пешачење, џогирање и јога како три безбедни активности.

 

Како да се храните 30 денови пред терминот?
Влегувајќи во 8-от месец од бременоста, идната мајка треба да обрнe особено внимание на исхраната
3
Зошто втората бременост е потешка од првата?
Првата бременост вообичаено е магична, затоа што е прва и с? ви е ново. Втората, пак, жените неретко ја нарекуваат полош...
3
Писмо од една загрижена трудница
Смрт на родилка во една приватна клиника, грешка со бебиња во државна болница... Во осмиот месец од бременоста сум, слуш...
3
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

zensko ime
Angelce Monice

koe ime spored vas e poubo?

Ana marija (0%)

mila (67%)

meri (0%)

slavica (0%)

dragana (17%)

veronika (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!