|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Стапчиња за уши? Никако!

Редакција Рингераја, 17.1.2012
Многу млади мајки се во недоумица како да се грижат за хигиената на своето дете, посебно за најосетливите и најнежни делови од кожата.

image
/11


 

 

Педијатрите советуваат:


По капењето со млака вода и неутрален сапун или купка, со мека крпа треба да се исуши кожата на бебето. Доколку забележите ушна маст на ушната школка, отстранете ја со влажна крпа или марамче, без јак притисок. Во надворешниот ушен канал никако не смеат да се ставаат стапчиња за уши, бидејќи тоа ја иритира кожата и го поттикнува увото да го зголеми создавањето на ушна маст. Најстрашно е може да доведе до исклучително тешки повреди на ушното тапанче и до останување на делови од памукот од стапчето во уво.
Секретот околу носот треба да се отстранува на ист начин, во марамче, а во ноздрвите да се ставаат капки за нос или спреј за нос за бебе. Густиот секрет може да се аспирира со помпица, која може да се купи во аптеките.
Исто како увото и носот не смее за се чисти со стапчиња за уши, за да се избегне можноста за крварење и повреда.

 

 

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
3
Десет факти за сонот на бебето
Спиењето е еден од главните проблеми кои ги имаат младите родители. Еве неколку информации како сонот на бебето да не би...
3
Постпородилна депресија
Раѓањето на детето и мајчинството претставуваат значаен момент од животот на жената и често се проследени со силен биоло...
3
Тато има обврска за правење на дете, a јас?
На сите жени кои раѓале деца низ главите им проаѓаат исти или слични мисли, а една мајка одлучила храбро да напише стату...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

паштета во исхрана на децата
eleonorag

Дали на вашите деца им давате да јадат паштета

не, паштетата не е здрава храна (60%)

понекогаш (36%)

често, паштетата е добар и вкусен оброк (4%)


Број на сите гласови: 244

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!