|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Совети за правилно подготвување на бебешката храна

Редакција Рингераја, 18.8.2014
Бебешката храна подготвена дома е најдобрата опција за исхрана на бебето. Најлесен начин да приготвите кашичка за бебето е да земете една банана, да додадете малку авокадо и Voila!

image
/11


 

Но има и други хранливи состојки, кои постепено се додаваат кон менито на бебето и е добро да сте запознаени со начинот на обработка и хигиенските норми кои треба да се почитуваат при подготовката на бебешката храна.Најважно е миењето!

Иако кујнските инструменти и опрема тешко се стерилизираат, сепак е важно да настојувате да останете на многу високо ниво на хигиена. Оваа постапка нека ви станр рутина која ќе ја следите секојдневно.

Чувајте ги крпите, чаршавите и садовите максимално чисти.


Сировото месо и рибата може да го контаминираат останатите храни. Затоа чувајте ги одвоено во фрижидер и секогаш мијте ги рацете откако ќе ги допрете.

Штиците за сечење, приборот, садовите, мериците - сè треба да биде добро исчистено пред употреба, при подготовка на храна за бебиња. Ако биле во контакт со сирово месо веднаш измијте ги темелно.

Микробите во фрижидер се размножуваат екстремно брзо, затоа е потребно редовно чистење секоја недела. Важно е фрижидерот да е чист, бидејќи бебешката храна не смее да отстои предолго на топло. На собна температура може да отстои не повеќе од 2 часа. Потоа треба да се исфрли.

Она што бебето не успеало да изеде, треба да се исфрли. Не оставајте ја храната за дојадување, бидејќи ризикувате бебето да се зарази.

Зеленчукот за подготвување на пире исто така не треба да се потцени. Тој може да содржат многу нитрати, што е штетно не само за здравјето на бебето, но и на возрасните. Мијте го  многу темелно овошјето и зеленчукот под млаз вода. Чувајте ги готовите кашички во фрижидер, под цврсто затворен капак.


Фото: Стјуардеса го надои бебето на патничка
Ти си херој, ми ги наполни очите со солзи. Ти си вистински доказ дека мајките мора да се држат заедно“, беше еден од емо...
10
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
5
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Чување на замрзнатата храна
Храната обработена со замрзнување е најслична на свежата храна. Со тој процес се скратува времето за готвење, се намалув...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Koj mesec
Jana9

Koj mesec ke odite na letuvanje?

Juni (0%)

Juli (50%)

Avgust (50%)

Septemvri (0%)

Oktomvri (0%)

Nema da odime (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!