|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ

Cryo Save, Bi-MEK, 24.6.2010
Cryo-Save со програма за бесплатно семејно зачувување на матични клетки од папочна врвца

image
/21


Интензивниот развој на медицината во областа на матичните клетки, вроди со  зголемена свест за придобивките од долгорочното зачувување на матичните клетки, добиени од папочната врвца при раѓањето. Македонија е една од 38-те земји во светот, во која веќе четврта година се достапни услугите на Cryo-Save, првата и најголема банка за чување на матични клетки во Европа.

„Со цел да им помогне на семејствата од Македонија, кои имаат  член (прво колено) кому му е дијагностицирана болест опасна по живот, а која може да биде третирана со матични клетки, Cryo Save започна програма за бесплатно семејно  зачувување на матични клетки од папочна врвца. Акредитација за влез во програмата се добива според резултатот од евалуацијата на медицинската документација од стручна комисија при Cryo-Save, Белгија“, изјави д-р Даница Алачка, Cryo Save менаџер во Би-МЕК.

Cryo-Save Македонија досега има реализирано донации за две семејства со деца со сериозни заболувања и активно продолжува со хуманата програма за зачувување на матични клетки без никаков надомест за семејства на кои третманот со матични клетки навистина може да им помогне. 

 

Рингераја партнер за рубриката матични клетки е Би-МЕК, ексклузивен преставник на Cryo Save. Cryo-Save е водечка европска банка за матични клетки. Cryo-Save гарантира највисок квалитет на услуга во поглед на транспорт, подготовка и сигурност на матични клетки од папочна врвца на Вашето дете.

Со Cryo-Save имате можност да одберете помеѓу две различни услуги за зачувување на матичните клетки од Вашето дете:  

  1. CryoCord: чување на матични клетки само од крвта на папочната врвца
  2. CryoCord+: чување на матични клетки од крвта и од ѕидот на папочната врвца

Доколку сакате да знаете повеќе за криопрезервацијата на матичните клетки и Cryo-Save како Ваш потенцијален сервис провајдер, Ве молиме Вашите контакт информации, име, презиме, емаил и поштенска адреса да ни ги пратите на емаил mk@cryo-save.com или cryo-save@bimek.com.mk . Информативниот пакет ќе Ви биде доставен на посочената адреса.

Доклку сакате да прочитате повеќе за Cryo Save и Би-МЕК на интернет, тоа може да го направите на Рингераја, или на веб страницата на Би-МЕК и Cryo Save.
Што се случува во телото, додека излегува ...
Кога жената е во постојан страв од она што следува, ако допушти болката да биде посилна од неа и ако се изгуби во виорот...
133
Намалете ги утринските мачнини со...
Утринските мачнини претставуваат проблем кај повеќето трудници. Додека едни чекаат да им помине нагонот за повраќање сам...
31
Се срамам од лузните во душата...
Се срамам од лузните во душата, иако не се гледаат. Јас ги гледам, јас ги чувствувам. На секоја промена на времето ми пр...
26
Крварење во првото тромесечје од бременоста
Крварењето во првото тромесечје од бременоста е знак дека постои некаков проблем.
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое име е поубаво за син ми?
Katerina87

Кое име е поубаво за син ми?