|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Шакира: Бидете строги, но полни со љубов

Редакција Рингераја, 12.9.2017
Откако славната пејачка стана мајка на две деца, Милан и Саша, целиот нејзин свет се врти околу нив. Не пропушта прилика да каже дека мајчинството ? е на прво место, пред кариерата
Клучни зборови:

image
/11


 

Шакира открива како балансира помеѓу овие две работи, како се снаоѓа со улогата на родител и што е најважно при воспитување на децата:

„Најголемата тајна за да одржам баланс е вежбањето. Секој ден вежбам еден час. Тоа ми помага за да останам физички и ментално здрава и да имам повеќе енергија кога сум со децата“.

„Жерар ми е најголема подрршка. Тој е приземен и практично ги решава сите проблеми околу децата. Ги делиме обврските за да не се чувствува дека товарот е само на еден од нас. Јас сум таа што воспоставува дисциплина со децата, а Жерар е помек“.

„Да си мајка е незаменливо чувство. Целиот свет ми се промени од корен. Ме натера да ги преиспитам приоритетите и да оставам простор само за најважните работи во животот, наместо да се нервирам за ситници“.

„Не е лесно да се биде мајка. Постојано читам, учам и се информирам за сé што е поврзано со родители и деца. Ги имам симнато сите можни апликации на оваа тема. Но, не треба да се претерува со предвидувања какво ќе биде детето. Работите треба да течат спонтано“.

„Нема лесен начин да бидеш родител. И јас правам грешки и има многу работи што треба да ги правам подобро во иднина“.

„Потребна сум му на моето семејство дома. Но, наместо да мислам дека треба да бирам помеѓу себе и нив, тоа ми помага подобро да ги организирам работите. Семејниот живот ми донесе структура и дисциплина во секојдневието“.

„Мајчинството е една од најтешките работи што ми се случиле. Сум била на сцена пред милиони луѓе и сум се сретнувала со светски лидери, но ништо не се споредува со мајчинството. Постојано се преиспитувам, размислувам дали правилно постапувам и сакам да се подобрам во оваа најтешка професија на светот“.

„Основата на секој развој е љубов. Огромни количини љубов кои се неопходни за секое дете. Од мали треба да бидат опкружени со љубов и да се чувствуваат сигурни и заштитени за да можат да израснат во одговорни и љубезни личности“.

„Ние сме првите учители на нашите деца. Важно е тие да научат што е добро, а што не, заедно преку игра или некоја активност да го осознаат светот и да добијат позитивна слика за она што се случува надвор“.

„Постојано правам снимки и фотографии со Жерар и со децата. Ги документирам сите моменти – мали и големи. Убаво е кога децата ќе почнат да се препознаваат на фотографиите и тие спомени ќе им останат засекогаш“.

„Јас сум од Колумбија, но кога станува збор за дисциплината, се однесувам како Германка. Децата ги легнувам во строго определен термин секоја вечер. Од мали ги учам на дисциплина и структура и знам дека тоа ќе им помогне во иднина“.

Фото: Бебето на Андријана Будимир
Максим има три месеци и цел е на мама Андријана. Уверете се сами...
7
Писмо до родителите
Пази да не се извалкаш…внимавај ќе паднеш…немој да скокаш…пази вода……еј, немој ќе се удриш…, облечи, соблечи….и се така ...
4
Зошто девојчињата треба да спортуваат?
Зошто девојчињата да спортуваат? Ќе речете за да бидат физички активни, и ќе бидете во право. Да се забавуваат? И тоа е ...
4
Фото: Вака изгледа мојата мајка наутро
Детската искреност е една од најголемите убавини во животот. Таа некогаш знае да нe разнежни, а друг пат да нe насмее до...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ortopedsko pajace
boki260bf

baram pojas (pajace so svirce)za ispravanje na kicma za deca, gi imalo koga ke se navedne deteto toa svirnuvalo i go predupreduvalo deteto da se ispravi. Koj znae kade moze da se najde i kupi Blagodaram na sorabotkava

pajace (71%)

pojas (29%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!