|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Се роди првото бебе од сурогат мајка во Македонија

Редакција Рингераја, 17.7.2017
Се роди првото бебе од сурогат мајка во Македонија, по речиси три години откако државата со закон го дозволи сурогатството. Бебето ги носи гените на биолошките родители, сурогат-мајката е само икубатор

image
/11


 

Пленуваше оној грч на биолошките родители што и како ќе биде со нивното бебе. Секако дека бевме сите среќни кога дојде до породување, ние од наша страна вложивме масимални напори сетоа тоа да помине во ред... Ако гледате од  аспект на биполошките родители, ова е само еден инкубатор кој тоа бебе го носел, што се однесува до самиот технички пристап тој не е ништо пoразличлен од една ин-витро фертилизација“, вели д-р Зоран Петановски, гинеколог во Ре-Медика.

Биoлошката мајка е родена без матка, затоа семејството одлучило потомство да добие на овој начин. Гинекологот Петановски ги охрабрува и останатите брачни двојки кои не можат да имаат деца, да поведат постапка за сурогатство.

„Сакам да кажам, да ги охрабрам луѓето кои го имаат овој непромостлив проблем. Ова е единствениот случај потомство да се добие преку сурогат мајка откако се донесени законските измени кои го дозволуваат тоа. Од Министерството за здравство не добивме информација дали до овој момент се поведени и други вакви постапки. Законот налага сурогат мајката да е постара од 25 години и да има претходно родено. Може да се пријави само еднаш и мора да е македонски државјанин. Пари добива само за основните потреби во текот на бременоста, друг вид на финсиска поддршка е забранета со цел да се избегнат злоупотреби, и еден хуман чин да се претвори во профит. Брачните двојки имаат право на две деца со ин-витро оплодувања со сурогат мајка.

Бременост, 5-та недела
Неверојатно, но вистинито! Зачетокот од 5. недела па натаму се вика ембрион и во овој период почнува интензивен развој н...
4
Болести во бременоста
Настинка, кашлање и пролив, се не многу опасни болести, но многу трудници се прашуваат дали би можеле да му наштетат на ...
4
5 корисни совети за трудници во лето
Поради високите температури и спарнини, летото за трудниците може да биде многу напорно и стресно. Секако треба да ги по...
3
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

dali vozite avtomobil?
majka 79da,bez problem (47%)

ne,a imam vozacka (18%)

ne i nemam vozacka (29%)

retko (7%)


Број на сите гласови: 118

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!