|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сакате да имате паметни деца? Родете во 30-та

Редакција Рингераја, 22.12.2015
Жените кои сакаат да имаат паметни деца, е најдобро да родат на 30 години, објавија во "Метро"
Клучни зборови:

image
/11


 

Во тоа не уверуваат специјалисти, кои направиле истражување објавено насловено како "Биодемографија и социјална биологија".
Резултатите од истражувањето ги обработуваат податоците за развојот на 18 000 британски деца родени по 2000-та година.

Научниците, предводени од д-р Алис Гојзис стигнале до заклучок дека кога жените раѓаат за прв пат во 30-те години, нивните деца имале повисоки когнитивни резултати.
Така експертите дошле до заклучок дека возраста на мајката директно влијае на интелектуалниот и здрав развој на детето.
Жените кои пак раѓаат кон својата 40-та година за прв пат, нивните деца се со најголема веројатност да имаат прекумерна тежина.
Причината за мајките на возраст од 30 години да имаат подобра генерација, според научниците се крие во фактот дека на оваа возраст жените се добро образовани и имаат високи примања.
Истражувачите го земаат и предвид фгактот дека жените на оваа возраст веќе имаат постојана и стабилна врска со партнерот, како и дека веќе ја прифатиле идејата да водат здрав начин на живот.
Исто така се добро информирани и ја  планираат својата бременост.

 

Три минути во главата на 2-годишно дете
Џејсон Гуд е американски писател и комичар, татко на двегодишен син, кој за него претставува постојан извор на инспираци...
21
Вистинска ѕвезда на кралската венчавка!
ПРЕСЛАТКАТА тригодишна принцеза Charlotte ги украде погледите на целиот свет на свадбата на својот чичко Хари и Меган Ма...
8
Им се восхитувам на мајките кои...
Им се восхитувам на мајките кои скоцкани ги носат децата во градинка. Навистина им се восхитувам. Не мораат да бидат нит...
6
9 нешта на кои ме научи мојата силна мајка
Една од најважните врски кои ги остваруваме во животот како жени е секако онаа која ја имаме со својата мајка
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое име вие се допаѓа најмногу ?
kikus02

Кое име вие се допаѓа најмногу ?

Атанас (6%)

Матео (21%)

Лука (23%)

Никола (23%)

Павел (10%)

Димитар (17%)


Број на сите гласови: 136

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!