|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Приказна за чудесните сијамски близначки

Редакција Рингераја, 26.7.2013
Рози и Руби Формоса се родени споени во пределот на абдоменот, а делеа и дел од цревата. Девојчињата им го должат својот живот на тимот од 15 лекари и медицински сестри кои успешно ја извеле операцијата, иако шансите биле минимални...

/11


 

 

Рози и Руби Формоса се родени споени во пределот на абдоменот, а делеа и дел од цревата. Операцијата на раздвојување е извршена веднаш откако девојчињата се родени, а веќе по две недели се пуштени дома. Денес, една година подоцна, Рози и Руби се две среќни девојчиња!

Девојчињата им го должат својот живот на тимот од 15 лекари и медицински сестри кои успешно ја извеле операцијата, иако шансите биле минимални.

Анџела Формоса во 16. Недела од бременоста дознала дека нејзините девојчиња се споени. Таа и нејзиниот сопруг Даниел се подготвувале за најлошото, бидејќи докторите им рекле дека девојчињата имаат минимални шанси да преживеат. Сијамски близнаци се раѓаат 1:200.000 случаи, а повеќе од 1/3 од нив се раѓаат мртви или умираат набрзо по раѓањето.

Рози и Руби се веднаш однесени на операција, бидејќи животот им бил загрозен. Операцијата, која била очајнички обид да се спасат, медицинскиот тим ја извршувал 5 часа и за големо чудо децата се отпуштени од болница 2 недели подоцна.

 

1

 

Неразделни и по разделувањето

Врската меѓу девојчињата е толку силна што никогаш не се разделуваат ни кога слободно лазат и се забавуваат.

Меѓу близначките постојат видливи и значајни разлики. Руби посебно го сака татко и и кога ќе го види почнува да клоца со ножињата и да отскокнува од среќа. Таа е татино девојче, додека Рози е повеќе приврзана со мене – кажува гордата мајка на малите борци. Во болницата се многу задоволни од напредокот на близначките.

 

2

 

Насоки за сигурно спиење на бебињата
Како што сугерираат од Американската Академија на Педијатри, следните 10 мерки на претпазливост можат да го спасат Вашет...
25
Есенска бомба полна здравје - Дуња
Според некои историчари, дуњата била забранетото овошје во Рајот, а не јаболкото. Ова овошје, чиј латински назив е Cydon...
16
Сакате да знаете што сонуваат бебињата?
Сигурно сте се запрашале, гледајќи го бебето како спие, што се мота по тоа слатко главче. Не сте осамени во таквите разм...
11
Чистење на папочето на бебето
По породувањето, папочната врвца се подврзува (вообичаено се користат пластични штипки за таа намена) и се пресекува.
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое име вие се допаѓа најмногу ?
kikus02

Кое име вие се допаѓа најмногу ?

Атанас (5%)

Матео (24%)

Лука (27%)

Никола (29%)

Павел (8%)

Димитар (8%)


Број на сите гласови: 132

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!