|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Причини за лажно позитивен тест за бременост

Редакција Рингераја, 26.11.2018
Тестовите за бременост не даваат 100 % сигурност, иако се блиску до оваа апсолутна вредност. Постојат случаи каде што тестот може да биде позитивен, но тоа да е грешка. Експертите советуваат тестот да се повтори или да консултирате лекар

image
/11


 

Хемиска бременост
Тестот за бременост може да покаже лажен позитивен резултат ако имате т.н. хемиска бременост. Овој редок вид на спонтан абортус се случува многу ретко, но може да ви даде позитивен резултат ако подоцна направите тест.
Многу жени не разбираат дека биле бремени бидејќи абортусот се случува пред 5-тата недела од хемиската бременост. За толку краток временски период, вашето тело сè уште има хормони кои укажуваат на бременост која може да доведе до тестот.
Не ги следите упатствата правилно
Инструкциите за употреба се многу важни. Тие мора строго да се следат, така што тестот е колку што е можно верни. Меѓутоа, ако побрзате со неа или чекате премногу долго, маркерите можеби не се целосно точни.
Тестот за бременост е дефектен
Секогаш барајте датум на истекување на тестот за бременост. Како и секој друг лек или лек, тестот за бременост има рок на траење по кој, или непосредно пред тоа, не може да даде точен резултат.
За уште поголема безбедност направи уште еден тест, но друг бренд. Ова ќе ви помогне да ги споредите резултатите и да добиете појасна слика за тоа што сте пред да ја посетите лекар.
Преземате одредени лекови
Некои лекови може да влијаат врз биохемиската и хормоналната рамнотежа во вашето тело, што пак ја нарушува точноста на вашиот тест за бременост. Таквите супстанции се метадон, хлордиазепоксид, прометазин.
Некои болести
Во некои случаи, ретките болести можат да влијаат на точноста на тестот за бременост. Најчесто овие се различни тумори (на матката, панкреасот) кои можат да предизвикаат лажно позитивен резултат.

Хемиска бременост

 Тестот за бременост може да покаже лажно позитивен резултат ако имате т.н. хемиска бременост. Овој редок вид на спонтан абортус се случува многу ретко, но може да ви даде позитивен резултат ако подоцна направите тест.

Многу жени не разбираат дека биле бремени бидејќи абортусот се случува пред 5-тата недела од хемиската бременост. За толку краток временски период, вашето тело сè уште има хормони кои укажуваат на бременост која може да доведе до позитивен тест.


Не ги следите упатствата правилно

 Инструкциите за употреба се многу важни. Тие мора строго да се следат, за тестот да биде колку што е можно поверодостоен. 


Тестот за бременост е дефектен

 Секогаш проверете го датумот на истекување на тестот за бременост. Како и секој друг лек и тестот за бременост има рок на траење по кој, или непосредно пред тоа, не може да даде точен резултат.
За уште поголема безбедност направете уште еден тест, но од друг производител. Ова ќе ви помогне да ги споредите резултатите и да добиете појасна слика, пред да посетите лекар.

 

Земате одредени лекови

 Некои лекови може да влијаат врз биохемиската и хормоналната рамнотежа во вашето тело, што пак ја нарушува точноста на вашиот тест за бременост. Таквите супстанции се метадон, хлордиазепоксид, прометазин.


Некои болести

 Во некои случаи, ретките болести можат да влијаат на точноста на тестот за бременост. Најчесто овие се различни тумори (на матката, панкреасот) кои можат да предизвикаат лажно позитивен резултат.

 

17 причини кои му пречат на забременувањето
Забременувањето е процес - и може да потрае многу подолго отколку што сте замислиле. Но, само затоа што честопати трае с...
5
Подгответе се емоционално за бременоста
Постојат многу жени кои велат дека не се психолошки спремни за забременување или за раѓање на дете. За нив, процесот на ...
4
Цервикална интраепителна неоплазија - ЦИН
Вашиот последен ПАП тест е рапортиран како ЦИН 1, ЦИН 2, ЦИН 3 или едноставно како ПОЗИТИВЕН ПАП ТЕСТ? Што значат овие п...
4
Патот до дете...
Исповед на една жена, која со години се обидува да стане мајка...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Компјутери
Боцко

Дали да отвориме тема за компјутерски совети и решавање проблеми со компјутери?

Да (74%)

Не (16%)

Сеедно (11%)


Број на сите гласови: 19

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!