|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Преживеала 4 срцеви и мозочен удар на породување!

Редакција Рингераја, 19.4.2012
Не знаев која сум и што сум за време на породувањето! Г-ѓа Кормак претрпела емболија со амнионска течност, што се случува во 1:20000 случаи кај бремените жени

image
/11


 

 

Чудо од мајка преживеала четири срцеви и мозочен удар за време на раѓањето на близнаците. Џорџ Кормак (33) скоро почина откако го роди нејзиното прво бебе Оскар. Нејзиното срце  престана да работи, а таа доживеа двоен удар.

Нејзиното второ дете Кони не дишеше кога се роди, но беше вратено во живот од докторите во Colchester General Hospital, Essex.

Госпоѓа Кормак преживеа емболија со амнионската течност – ретка и смртоносна појава која може да се случи на 1:20000 трудници.

Амнионската течност во која живее бебето влегува во крвотокот на мајката и предизвикува алергиски реакции.

Мајката на двете деца вели: “Кога требаше да го прославувам најсреќниот момент во мојот живот, не знаев која сум, што сум и што правам таму. Бев во неможност да ги разберам сите чудни звуци кои ги правеа луѓето околу мене”.

Таа беше ставена во индуцирана кома, која ќе му помогне на телото да се опорави. Потоа и следеше тримесечна борба во која повторно научи да зборува и да се движи со помош на нејзиниот терапевт Алисон Врен.

Сега, 10 месеци по нејзиното тешко искушение таа е во можност да ужива во животот со своите близнаци во својот дом во Тексас.

“Поминав низ трауматичен и стресен период. Но најмногу од се', се чувствувам среќна. Голема среќа е што останав жива и што имам терапевт како Алисон, за да можам да ја раскажам мојата животна сторија. Не можете ниту да замислите колку сите вложуваа во моето опоравување. Моето семејство и мојот терапевт се херои!”

 

cudo

 

Џорџ ја опиша својата долга и исцрпувачка битка за опоравување. Таа морала да се врати во прво одделение, да ја учи азбуката и да учи препознавање на предметите.

Г-ѓа Врен вели: “Џорџ напредуваше многу добро. Она што ќе го предвидев за работа во една седмица, таа сакаше да го завршиме во еден ден. И навистина и одеше добро. Никогаш не сум видела некој кој е толку решителен. Тоа што Џорџ се врати во денешната позиција е неверојатно.”

Г-ѓа Кормак изјави: “И благодарам на мојата терапевтка. Таа ми го спаси животот. Му благодарам на тимот во болницата, на докторите, сестрите и акушерките кои ни ги спасија животите за време на несреќниот настан. Им благодарам на тимовите за нерво рехабилитација, кој ме вратија во живот.”

Г-ѓа Кормак е повторно дома со сопругот и двете бебиња и се надева дека за скоро ќе биде во можност да се врати на работа.

Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
8
Сеќавање на нашите прерано изгубени бебиња
15 октомври е ден кој е посветен на прерано изгубените бебиња во бременоста, или непосредно по раѓањето. Родителите од ц...
4
Подготовка за доаѓање на бебето дома
Секоја идна мајка во бременоста се прашува што треба да подготви за доаѓањето на новиот член во семејството.
4
Први фотографии од бремената Бергузар Корел
Една од најплатените и најубавите турски актерки и пејачки, Бергузар Корел или попозната како Шехерезад, е бремена со вт...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali moze malo bebe stotuku rodeno da patuva vo avion?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!