|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Препораки за исхрана од 6 месеци до 2 години

Редакција Рингераја, 22.10.2019
Педијатрите препорачуваат: СОВЕТИ ЗА ИСХРАНА НА ДЕЦАТА НА ВОЗРАСТ ОД 6 МЕСЕЦИ ДО 2 ГОДИНИ

image
/11


Препораки за 6 до 8 месеци

На оваа возраст, вашето бебе најверојатно ќе јаде околу 4 до 6 пати на ден. Ако доенчињата се хранат со млечна формула, вашето бебе ќе се јаде околу 180 до 240 милилитри на оброк, но не треба да пие повеќе од 960 милилитри / 24 часа. Можете да почнете со воведување на цврста храна на возраст од 5,5-6 месеци. Повеќето од потребните калории вашето бебе уште треба да ги црпи од мајчиното млеко или млечната формула. Мајчиното млеко не е добар извор на железо. Затоа, по 6 месеци на вашето бебе му е потребна храна со повеќе железо. Започнете ја дохраната со збогатени житарки со железо, смешани со мајчиното млеко или со млечна формула, така што да не е многу густо. Започнете со нудење на житарки 2 пати на ден, во само неколку лажички. Треба постепено да се воведе месо, овошје и зеленчук. Обидете се со грашок, моркови, слатки компири, тикви, сос од јаболка, круши, банани и праски. Некои нутриционисти препорачуваат воведување на зеленчук пред овошје.

Постојат неколку начини преку можете да знаете дека вашето бебе е подготвено да се јаде цврста храна:

 • родилна тежина на бебето е двојно зголемена
 • Вашето бебе може да ги контролира своите движења, држи глава и врат.
 • Вашето бебе може да седи со помош
 • Вашето бебе може да ви покаже дека не е гладно преку вртење на главата настрана или преку одбивање да отвори на уста.
 • Вашето бебе почнува да покажува интерес за храна кога другите јадат

Исто така треба да знаете

 • не давајте мед на вашето бебе.
 • Не давајте кравјо млеко, најмалку до 1 година. Бебиња на возраст под 1 година имаат тешкотии при варењето на кравјото/козјото млеко.
 • Никогаш не го оставајте вашето дете во кревет со шише. Ова може да предизвика расипување на забите. Ако вашето бебе сака да цица, може да се даде цуцла
 • Користете мала лажица кога го храните вашето бебе.
 • Можете да дадете вода помеѓу оброците
 • Не додавајте житарки во исто шише со млекото, освен ако вашиот педијатар не ви препорачал, на пример за рефлукс.
 • Дадете му храна само кога е гладно
 • Воведување на нова храна еден по еден продукт, помеѓу се чека 2 до 3 дена. На тој начин може да се види дали ќе има алергиски реакции. Знаци на алергија се дијареја, исип или повраќање, вознемиреност.
 • Избегнувајте додавање на сол или шеќер.
 • Отворената храна за бебето треба да биде покриена и да се чува во фрижидер за период не подолг од 2 дена, на собна температура максимално 30 мин до 1 час.

На возраст од 8 месеци до 12 месечна возраст

На оваа возраст може да се понуди храна во мали количини. Вашето бебе веројатно ќе би каже самото, тие се подготвени да почнат сами да се хранат со грабање на храна или лажица со својата рака.

Тука спаѓаат:

 • Мек варен зеленчук
 • Измиено и излупено овошје
 • Крекери од цело зрно
 • тестенини

Може да се воведе почетничка храна, како што е:

 • тост ленти
 • Несолени крекери и
 • бисквити
 • дадете му на вашето бебе мајчино млеко или млечна формула 3 до 4 пати на ден

Исто така треба да знаете:

 • Избегнувајте храна која може да предизвика гушење, како што се парчиња јаболко или грозје, јагоди, корнфлекс, виршли, колбаси, путер од кикирики, пуканки, ореви, семки, тврди бонбони и свеж зеленчук.
 • Може да му дадете жолчка од јајце 3 до 4 пати неделно. Некои бебиња се преосетливи на белка од јајце, затоа таа се дава по возраст од 1 година.
 • Можете да понудат мали количини на сирење, урда и јогурт, но не и кравјо млеко.
 • На возраст од 1 не треба да користат интензивно шише. Ако вашето дете сè уште го користи шишето, тоа треба да содржи само за вода.

Возраст од 1 година

На оваа возраст може да му се даде полномасно кравјо млеко, како замена за мајчиното млеко или млечната формула; иако е подобро истото да се одложи до 3 години. Не му давајте обезмастено млеко (2%, 1% или обезмастено) додека не наполни 2 години. Вашето бебе има потреба од екстра калории од масти, за да расте и да се развива. На оваа возраст, вашето бебе треба да добива храна богата со протеини, овошје и зеленчук, житарки и млечни производи. Можете да бидете сигурни дека вашето бебе ги добива сите витамини и минерали кои му се потребни, нудејќи му ги преку различните видови на храна. Вашето дете ќе почне да ползи, а потоа и да оди и ќе биде многу поактивно. Тоа ќе јаде помали количини на храна, но почесто (4 до 6 пати на ден).

Исто така треба да знаете:

 • Ако на вашето дете не му се допаѓа нова храна, обидете се повторно, подоцна. Често е потребно неколку неуспешни обиди за децата да ја прифатат новата храна.
 • Не му давајте на вашето дете слатки или засладени пијалоци. Тие може да го заситат, да го направат хиперактивно и предизвикуваат расипување на забите.
 • Избегнувајте сол, силни зачини и вклучувајќи ги и безалкохолни пијалоци, кафе, чај и чоколадо.
 • Ако вашето бебе е вознемирено, можеби му треба повеќе внимание наместо храна.

На возраст од 2 години

Кога ќе наполни 2 години исхраната на вашето дете треба да содржи умерена количина на масти. Високо ниво на масти во исхраната, може да доведе до срцеви заболувања, дебелина, како и други здравствени проблеми подоцна во животот. Вашето дете треба да јаде различни видови храна од секоја од групите на храна: житарки, протеини, овошје и зеленчук и млечни производи. Треба да се користи паста за заби со додаден флуор.

Сите деца имаат потреба од калциум за поддршка на растот на нивните коски., но во оваа возраст не сите деца добиваат доволно калциум. Добри извори на калциум се:

 • ниско маслено млеко, јогурт и сирење
 • варен зеленчук,
 • Риба

Ако исхраната на вашето дете е избалансира и здрава, тоа нема потреба од додавање на витамини.

Кога треба да побарате помош од вашиот педијатар

 • Кога не јаде доволно
 • Јаде премногу
 • Недоволно расте или премалку расте во тежина/висина
 • Има алергиска реакција на храна
Мамичке, ова е вистината за моето спиење
Спиењето е еден од главните проблеми кој го имаат младите родители. Еве неколку информации како мојот сон да не биде ваш...
6
Неколку совети од патронажна сестра
Ева Ковачич,дипл. мед. сестра, раководител на патронажна служба, предавач во Школата за родители,Здравствен дом ...
3
Грижа во леунство (пуерпериум)
Леунство е периодот на првите 6-8 недели, од излегувањето на плацентата се до повторното воспоставување на нормална овул...
3
Бањање на бебето - чекор пo чекор
Кога го бањате Вашето најмило, потребно е да му го посветите целото внимание само него. Еве неколку совети со кои ќе мож...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Bebce so mnogu iminja :))
Ljubovce

Naset_o malecko za 3 meseci treba da dojde na ovoj svet a nie sme vo mnoguuu golema dilema kako da bide negovoto ime...pa jas i mojot soprug resivme da pobarame pomos od vas :)

Andrej (31%)

Aleksej (17%)

Andrija (8%)

Valentin (6%)

Ivan (18%)

Bojan (19%)


Број на сите гласови: 191

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!