|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Пет години Cryo-Save во Македонија

Cryo Save, Bi-MEK, 29.5.2012
Cryo-Save, најголемата европска банка за матични клетки веќе пет години е присутна во Македонија. Досега повеќе од 1500 семејства одлучиле да ги зачуваат своите матичните клетки од папочната врвца во Cryo-Save
Клучни зборови:

image
/11


 

 

Би -МЕК, како ексклузивен претставник и партнер на Cryo-Save во  Македонија,  е особено горд на постигнатите резултати, бидејќи пред само пет години многу малку се знаеше за лекување со матични клетки, а денес постојано се зголемува бројот на семејства кои одлучиле да ги зачуваат.

Големо достигнување

Матичните клетки од папочната врвца денес успешно се користат за лекување на повеќе од 80 тешки заболувања, како леукемија, различни типови на анемии, автоимуни заболувања, метаболни заболувања и слично.  Лекарите од цел свет се едногласни дека лекувањето со матични клетки претставува едно од најголемите медицински достигнувања. Матичните клетки имаат неверојатна способност преку делба да создаваат различни видови ткива. Со оваа способност, матичните клетки играат важна улога во целокупниот развој на бебето и многу се значајни за обновувањето на оштетените или остарените ткива во понатамошните фази од животот. Нивниот потенцијал за создавање на различни видови на специјализирани клетки ги прави единствени и моќни за тераписка примена во медицината.

Достапни секаде во Р. Македонија

Постапката за земање на материјал за изолација на матични клетки може да се изведе во секое раѓалиште во Македонија, непосредно после породувањето. При изведувањето на сите досегашни колекции на примероци на крв и ткиво од папочна врвца во раѓалиштата ширум државата,  строго се почитуваат сите процедури и правила за стерилност, што резултира со одличен квалитет на сочуваните матични клетки.
„Сакаме да се заблагодариме на стручната јавност,  докторите и медицинските сестри во Р.Македонија, за нивната професионалност  при  извршувањето на целата постапка. На тој начин сите допринесуваме за побезбедна иднина.“ потенцира Тања Евросимовска, директор во Би-МЕК.

Над 1500-те семејства што ги зачувале матичните клетки, всушност донеле одлука да инвестираат во здрава иднина на своите деца.

 

Cryo

Зошто втората бременост е потешка од првата?
Првата бременост вообичаено е магична, затоа што е прва и с? ви е ново. Втората, пак, жените неретко ја нарекуваат полош...
6
Знаци на породување
Породувањето е процес низ кој ќе го родите Вашето бебе. Кај многу жени се случува околу 40. недела од бременоста, но ис...
5
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime za moeto bebe
ena@

Koe ime najmnogu vi se dopaga?

Darijan (39%)

Antonij (11%)

Simeon (15%)

Konstantin (21%)

Leonit (13%)


Број на сите гласови: 306

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!