|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Печурки кои би можеле да го победат ракот!?

Редакција Рингераја, 26.3.2014
Сите знаеме дека печурките се хранливи и дека немаат многу калории, но новите истражувања покажуваат дека меѓу нив постојат и такви кои би можеле да го победат ракот!

image
/11


 

Екстракт од јапонска шитаке печурка потполно го убива заразниот Human papiloma virus (HPV), кој предизвикува рак на грлото на материцата. HPV е многу раширен и многу заразен вирус и оваа инфекција влијае на кожата и влажните облоги на мембраната, на пример грлото на матката, устата и грлото, пишува Daily mail.

Повеќе од три четвртини од жените го добиваат овој вирус во текот на животот, а некои типови можат да предизвикаат и рак на грлото на матката. Американските истражувачи пронашле дека екстрактот AHCC, кој се наоѓа во шитаке печурките, игра важна улога во превенција од рак предизвикан од  HPV инфекција.

Во студија со глувци екстрактот AHCC  ја уништил HPV инфекцијата за 90 дена. Исто така оваа супстанца го намалила растот на цервикалниот тумор. AHCC е суплемент за кој се верува дека еден ден ќе ја замени HPV вакцината.

“Резултатите од оваа студија се многу охрабрувачки”, тврди Др. Џудит Смит од Универзитетот во Тексас и додава “Оваа студија покажува дека екстрактот AHCC   има потенцијал да лечи и  HPV инфекција.”

AHCC делува и како имунотерапија, поттикнувајќи го телото само да се бори против болести.  AHCC го зголемува и бројот на клетки кои ги убиваат инфекциите.

 

Да, навикнувај го бебето во раце!
Не го навикнувај бебето во раце и се ќе биде супер! Како рацете да се причина за сите проблеми. Е па не се согласувам и ...
12
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
5
Диета: Три јаболка дневно
Диетата заснована на три јаболка дневно ја основал нутриционистот Теми Флин. Неговата идеја била да се јадат задолжителн...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali posle sekoe izleguvanje gi isprasuvate vasite deca kade bile,so kogo bile i sto pravele?

Da (67%)

Ne (17%)

Ponekogas (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!