|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Оставете го детето да се исплаче!?

Редакција Рингераја, 11.4.2019
Плачењето го ослободува вашето дете од потиснатите емоции и тоа е добро за него. Не судете му веднаш
Клучни зборови:

image
/11


Сигурно ве фаќаат кризи кога вашето дете не сопира со плачење, но дали знаете дека плачењето му носи придобивки?

Откако ќе го прочитате ова, наредниот пат кога тоа без прекин ќе лее солзи ќе бидете нијанса посмирени.

Зошто плачењето е добро за вашето дете:


Тоа е процес на учење да се справува со разочарувачки ситуации

Кога ќе добие „не“ и ќе му се постават цврсти граници, тоа ќе плаче, но во животот не го добиваме секогаш тоа што го сакаме, па подобро е да научи порано.

Се чувствува доволно безбедно за да ги сподели своите емоции со вас

Бес, страв, фрустрација, убаво е да се исплаче, така тие емоции полесно ќе исчезнат. Бидете му рамо за плачење, доверба и сигурност.

Со плачењето се ослободува од стресот

Дури и возрасните знаат дека плачењето помага при ослободувањето од стресот, напнатоста и анксиозноста. На овој начин си заминуваат хормоните на стрес од вашето дете.

Инаку, потиснатите емоции може да доведат до проблеми со спиењето.

Вашето дете може да „ужива“ во плачењето без да биде осудено

Како старееме, така чувствуваме поголем притисок да ги држиме емоциите внатре во себе. Ги потиснуваме затоа што поради емоционалните кризи ќе бидеме осудени од општеството.

Вашето дете додека е мало може ова да го прави слободно.

Плачењето го подобрува процесот на учење

Децата се среќаваат со проблеми со кои не се соочиле никогаш претходно, не знаат како да ги решат, па фрустрацијата ја изразуваат преку солзи.

Ова е добро затоа што ги ослободува од негативните емоции и ги враќа во нормална состојба во која може да бараат решение за проблемот.

Дали е добро детето да ги види родителите ...
Некои родители сметаат дека е добро детето да ги види голи, како добра воспитна вредност, за да се избегне “болната” љуб...
8
6 работи што треба да му ги кажете на ваше...
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето де...
6
Мајчинството може да го наруши психичкото ...
Товарот кој го имаат мајките и емотивната одговорност поврзана со воспитувањето на децата ? штетат на психичкото здравје...
4
Зајакнете го имунитетот на Вашето дете
Време е на настинки и вирози, па важно е да се подготвите и да го зајакнете имунитетот на Вашето дете
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Агенција за бебиситерки
Yummy Mammy

Дали би ангажирале бебиситерка преку агенција за одреден процент или надомест, или би си барале сами преку пријатели?

Агенција (30%)

Пријатели (70%)


Број на сите гласови: 113

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!