|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Опасни играчки за децата во слободна продажба!

Редакција Рингераја, 20.3.2019
Лекарите предупредуваат на внимателност
Клучни зборови:

image
/11


Играчки без декларации и сомнително потекло се уште во голем број им се достапни на децата во Македонија. Најопасен е слајмот кој го има во речиси сите продавници а за голем број производи од оваа марка е докажано дека се отровни. Ова го тврдат од организацијата Новинари за човекови права кои велат дека оваа омилена играчка содржи бром кој влијае на репродуктивниот систем а предизвикува и алергии. Иако и системот за брзо предупредување при Европската комисија уште лани го смести во групата на производи со висок ризик, кај нас, како што алармираатт од организацијата, мора да се спречи и увозот на црно.

-Она што како родители се соочуваме сите е слајмот за кој постојано читаме дека е опасен, а еве според наши сознанија минатите недели биле вратени камиони со слајмови да влезат во земјата. Ова покажува дека интитуциите работат, но нас проблем ни е црниот пазар, а верувајте такви се 70 проценти од производите, вели Наташа Доковска од Новинари за човекови права.

Стенд И покрај предупредувањата дека не е безбеден за децата, популарниот слајм денеска без никаков проблем го купив во продавница за играчки во центарот на Скопје. Во прозирна пластична кутија без да пишува земја на потекло, ниту пак состав. Многу родители и деца не се свесни колку слајмот може да го загрози нивното здравје.

Во лабораториите на Институтот за јавно здравје го испитуваат составот на играчките дали се безбедни за децата. Немаат детални информации за составот на слајмот, но и покрај тоа не го препорачуваат за играње.

-Не го препорачувам тоа, мој совет е родителите и децата да не го купуваат зашто може да дојде до алергиски реакции, вели проф. Михаил Кочубовски од ИЈЗ.

Не само за слајмот, експертите бараат на пазарот во Македонија да има безбедни играчки како и посебни мерки за оние кои ги увезуваат.

Бебето најмногу зборови учи од таткото?
Резултатите на новото истражување кое е спроведено во Лабораторијата за современа антропологија на Универзитетот во Фуда...
53
Децата ја наследуваат интелегенцијата од м...
Истражувачи од Глазгов откриле дека генетскиот профил на мајката најверојатно најмногу влијае во одредувањето на интелиг...
48
Кои продукти ги прават децата попаметни?!
„Ти си она што го јадеш.” Мудра мисла, која треба да си ја спомнуваме почесто, ако сакаме да бидеме здрави. Ова, секако,...
12
Ноќно мокрење - сигнал за паника или не?
Енурезата претставува несакано мокрење во кревет за време на сонoткај децата постари од 5 години. Таа е чест проблем во ...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koi smoki vi se poubavi?
moni teo

koi smoki vi se poubavi na vas, i na vasite decinja

stobi flips (88%)

smoki stark (12%)


Број на сите гласови: 33

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!