|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Одвикнување од пелени со свиркање

Редакција Рингераја, 12.9.2013
Може да ви звучи смешно, но со свиркање на бебето можете да му помогнете да се одвикне од пелени и пред да прооди

image
/11


 

 

Виетнамските  семејства ги одвикнуваат децата од пелени практично од моментот на раѓање и тоа на начин што мајките секој пат кога ќе ја препознаат нивната потреба за мокрење – свиркаат.

Децата на тој начин учат да го поврзат свиркањето со мокрење и до девет месеци би требало да бидат во состојба пелените да останат суви – се додека редовно се потсетуваат да седнат на нокширче, известува Journal of Pediatric Urology.

До втората година, кога повеќето деца кај нас започнуваат со одвикнување од пелени, виетнамските деца веќе со целиот процес управуваат сами.

Децата кај нас во денешно време подоцна се одвикнуваат од пелени отколку што тоа бил случај во минатото, но во Виетнам што поранато одвикнување традиционално се смета за работа на престиж.

Шведски научници, кои го проучувале обичајот на виетнамските семејства, велат дека, освен што може да заштедите пари за пелени и време поминато менувајки ги, да научите да го контролирате меурот многу рано во животот може да биде подобро за здравјето на уринарниот тракт.

Во минатото на мајките кај нас им се советувало да почнат со одвикнување од пелени кај децата до првата година, но денес упатството е поинакво – обично помеѓу 18 месеци и две години на старост – па дури и подоцна.

 


Бебето се роди. ЗОШТО СУМ тажна?
Откако ќе родиме, обврските околу бебето и исцрпеноста од постојаниот недостаток на време, може да предизвикаат кај нас ...
56
Крв во пелената на бебето? Дали е тоа норм...
Секој нов ден со детето носи нови прашања и дилеми.Дали е нормално бебето да плаче многу, воопшто да не плаче, да има ст...
10
Направете сами: природен сируп против анемија
Имате хронични проблеми со анемија? Постојано барате решение, кое потекнува од природата? Ако е така, тогаш ние имаме ре...
10
Нова пирамида на здрава исхрана
Американското Министерство за земјоделство (USDA) ја објави новата пирамида наисхрана. Тоа е нов обид за да се поттикнат...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali poset_uvate biblioteka?

Da (0%)

Ne (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!