|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Неизлечената кламидија ги оштетува јајниците?!

Редакција Рингераја, 25.6.2014
Кламидијата е честа сексуално пренослива болест предизвикана од бактеријата Chlamydia trachomatis, која може да ги оштети репродуктивните органи на жената

image
/11


 

Иако симптомите на инфекција со кламидија се најчесто благи или отсутни, сепак може да доведат до сериозни компликации, кои предизвикуваат неповратно оштетување, вклучувајќи инфертилитет.

Кламидијата кај жените продира низ грлото на матката, а потоа  подлабоко во гениталниот систем се до јајниците. На јајниците предизвикува промени кои се најзначајни од аспект на неплодноста. Доведува до залепување на јајцеводите и со самото тоа – нивна непроодност. Со оглед на тоа што грлото на матката кај тинејџерките и малите девојчиња не е потполно зрело, тие се  во посебен ризик од инфекција, доколку се сексуално активни. Исто така може да дојде и во уринарниот тракт кај жените.

Периодор за инкубација кај кламидијата трае од една до три недели. Симптомите можат да бидат толку благи, скоро незабележителни но би требало да се покажат до 3 недели по сексот со заразена личност. Доколку постојат симптоми како: пецкање при мокрење, зголемен вагинален секрет, болка во долниот дел на грбот, невообичаена болка при секс и вагинално крварење во средина на циклус. Како и жените, така и голем број на мажи моат да поминат без симптоми.

Секоја сексуално активна личност треба да се тестира најмалку еднаш годишно, со оглед на тоа што симптомите на кламидија можат да бидат незабележителни. Ако се посомневате дека сте инфицирани со кламидија, би требало да се тестирате. Тестот на кламидија се прави во лабораторија, а за тестирање се користи урина.

Лечењето на кламидија е едноставно, бидејќи се работи за полова болест која може да се лечи со антибиотици. Не се советува самоиницијативно земање на лекови. заблената личност, за време на терапијата мора да апстинита од сексуални односи, со оглед на тоа што може повторно да го зарази партнерот.

Компликациите кои настанале по долга изложеност на кламидија, во смисла на непроодни јајцеводи, се лечат со оперативен зафат (лапароскопија).

 

17 причини кои му пречат на забременувањето
Забременувањето е процес - и може да потрае многу подолго отколку што сте замислиле. Но, само затоа што честопати трае с...
15
Не си виновна што не можеш да забремениш!
Еднаш многу одамна, веројатно се обидувавте да ја избегнете бременоста по секоја цена. И со право - секој период од живо...
11
Најдобар секс за забременување
За да се забремени мора да се поклопат повеќе работи, но во секој случај најважно од се е соодветното време. Како можеме...
10
Чај за подобра плодност
Неплодноста е се почест проблем на денешницата. Таа се јавува заради хормонален дисбаланс, несоодветна исхрана и стресен...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Koj go zema vaset_o dete od gradinka?

Mama (0%)

Tato (50%)

Baba (0%)

Dedo (0%)

Nekoj drug (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!