|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не го вртете детето држејќи го за раце

Редакција Рингераја, 14.3.2019
Не постои родител кој не го завртел своето дете околу себе дрејќи го за раце. Сепак, една мајка има совршена причина која ќе ве увери да не го правите тоа
Клучни зборови:

image
/11


Веројатно илјадници пати сте се нашле во ситуација вашето дете да ве премоли да го завртите држејќи го за рацете.
„Мојот сопруг и јас научивме на потежок начин како да останеме рамнодушни на молбите на нашите деца и никогаш повеќе да не помислиме да ги завртиме.
Иако вртењето на децата е речиси секогаш забавно, постои сериозна причина следниот пат да ја одбиете нивната молба. Имено, зглобовите на малите деца се уште не се потполно развиени, лигаментите на таа возраст се лабави, такашто коската може лесно да се измести, односно, да излезе од зглобот на лактот.
Оваа повреда (извлечен лакт), обично им се случува на децата помали од четири години. Токму тоа неодамна ? се случи и на нашата двегодишна ќерка. Бевме на роденден, а таа упорно го молеше мојот сопруг да ја врти, што тој секако и го направи. Беше бескрајно забавно се до еден момент. Не знаеме што точно се случи, во во еден момент таа почна сино да плаче.
Се се случуваше во период кога таа обично спие, па мислевме дека е поспана. Некако ја успавме, но кога се разбудивме, плачењето продолжи. На патот до дома, забележавме дека не ја држи раката нормално, па отидовме во брза помош.
Лекарите успеаја да го вратат лактот во лежиштето – што е инаку многу болно. И иако симптомите ги снемува во истиот момент кога коската ќе се врати во лежиштето, проблемот е во тоа што кога лактот еднаш ќе излезе – голема е веројатноста дека повторно ќе се исчаши. Мојот сопруг после се чувствуваше голема вина, но среќа e што сепак го забележавме ова на време.
Затоа, следниот пат кога детето ќе ве замоли да го вртите, никако не го правете тоа или барем фатете го под пазувите, како кога го кревате, затоа што така вртењето е сепак многу посигурно“, вели оваа мајка.


Самохран татко нацртал како изгледа негови...
Секој родител барем еднаш помислил дека времето трае покусо отколку трепнување на окото. Понекогаш ви се чини дека вашет...
11
12 најубави посни салати
Велигденските пости започнаа. Ви предлагаме 12 рецепти за убави посни салати
11
Како да ги заштитите децата од ликот Момо?
Откако повторно се крена прашина околу морничавото суштество Момо, кое ги тера дечињата да прават работи кои може да им ...
10
Опасни играчки за децата во слободна прода...
Лекарите предупредуваат на внимателност
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Vnimavate kakva hrana im davate na vasite deca?

Da (75%)

Ne (25%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!