|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

MERUSHKA: Мојата породилна приказна

Редакција Рингераја, 8.8.2011
Моментот кога јас се претворив во “ние”

image
/11


 

Моментот кој го очекувате цели девет месеци, а едвај чекате да помине. Моментот за кој живеете и мечтаете цел живот, а кога ќе дојде - умирате од страв. Единствениот момент во кој сите болки, солзи, стравови и трепети ви ја носат најголемата среќа во животот.

ВАШИОТ момент на породување!

 

Ник: MERUSHKA

Датум на породување: 18.07.2011 година

Тип на породување: природно

Болница: Ре-Медика

 

 

Ова јас што ќе ви го раскажам,посакувам да им се случи на сите идни мамички!
Понеделникот на 18.07. имавме закажано преглед кај докторката во Ре-Медика. Терминот за породување ми беше 21.07.2011 година
Ми направија ЦТГ,вагинален преглед и ЕХО. Докторката ми рече дека се е во ред, да дојдам во среда на 20.07.и со инфузија(провокации) да се роди моето синче.Ме праша дали се согласувам!!??
Во истиот момент го погледнав сопругот, помислив на двете ќеркички дома.....по неколку секунди одговорив:Мене ако ме прашате, јас сакам и сега! Дома со нетрпение не очекуваат Мери и Лори (нашите две ќеркички)мене а и нивното братче, а и сопругот веќе доволно го измалтретирав со носење во Скопје на прегледи.
Докторката а и сопругот чудно ме погледнаа!
Ме однесоа во соба, часот беше 12 напладне. Ми ставија инфузија. По три часа почнаа болките. Водењакот ми пукна. Плодовата вода почна да истекува. Кога веќе бев отворена 8 см, побарав епидурална анестезија.
Јаките болки веќе не ги чувствував. Акушерката и докторката беа до мене. Ме советуваа да ги послушам нивните наредби за напнување, кога ќе дојде моментот.

Со едно напнување се роди нашиот син Алексеј!
3900 гр и 51 см должина. Апгар 8/9.

Преубаво чувство, што го посакувам на секоја идна мамичка, од срце!!!

 

 

Рингераја му посакува среќно детство на Алексеј !

 

 

Сакате да ни ја испратите Вашата приказна од породувањето?

Прочитајте како во статијата Породилни приказни.

Најдобрите фотографии од породување 2018
Раѓањето на нов живот е магичен и неверојатен момент за сите, а особено за родителите кои конечно, по месеци поминати во...
13
Бременост 20-та недела
Внимавајте што зборувате! Вашето бебе Ве слуша :)
8
Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
4
Сончање во бременоста
Пред на го изложите своето преубаво трудно тело на сонце, прочитајте што (не) им се препорачува на идните мајки, кога е ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Име за моето девојче?
Fiona

Во очекување на моето ќеркиче, сеуште сум во размислување за нејзиното име. Ве молам за ваше мислење.

Ирина (24%)

Ирена (23%)

Бела (18%)

Срна (15%)

Искра (19%)


Број на сите гласови: 78

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!