|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

МЕДТАРТУФ - Потреба на современото живеење

Кенди, 5.5.2011
Најновата иновација е создавањето на првиот космички тартуф во светот кој го произведуваат пчелите, познат како медтартуф. Специфичниот состав е идентичен со печурката тартуф, потврдено со анализи во акредитирани лабoратории во Македонија и светот.

image
/31


 

Значењето на медтартуф т.е. тартуфот во денешницата за човекот е огромна. Посебноста  на медтартуф се состои во аминокиселинскиот состав. Имено содржи  есенцијални и неесенцијални аминокиселини кои се неопходни за  нормално функционирање на еден човечки организам.  За разлика од неесенцијалните, човечкиот организам не може да ги создава есенцијалните киселини и треба дополнително да се внесат преку храната.    

Аминокиселинскиот состав на медтартуф овозможува создавање на високобиолошки протеини кои учествуваат во создавање на протоплазмата на секоја клетка во човековиот организам. Содржи B1,B2, B3, B6, Витамин Ц, Фолна  киселина, Калциум, Магнезиум, Калиум, Натриум, Цинк и Селен.Целата комбинација на витамини и минерали благопријатно делува врз целиот организам.

Клинички е испитано  позитивното дејство  за  зголемување на хемоглобинот односно лечење на анемиите кај најосетливата група на луѓе- трудници и деца и притоа не се регистрирани нус појави, како алергии и тегоби.

Медтартуф е првиот космички тартуф, кој е подарен од природата и е докажан од науката.  

Најважна улога на протеините од медтартуф е :

  • Раст и развој, односно изградба и обнова на мускулното ткиво.
  • Замена на оштетените и изумрени клетки.
  • Изградба на голем број ензими (молекули кои го забрзуваат биохемискиот процес).
  • Градба на хормони – без кои не може да се замислат телесните функции на организмот на човекот.
  • Создавање на антитела-кои го штитат телото од болести односно го подобруваат имунолошкиот систем.
  • Обновување на хемоглобинот во црвените крвни телца кои го пренесуваат кислородот до сите клетки во организмот, односно учествуваат во лечење на анемиите.
  • Одржување на ацидо-базната рамнотежа во крвта и нормална распределба на водата во телото.

 

 

Клинички испитувања и анализи

Научните анализи и испитувања на составот на медтартуф се изведени во акредитирани лабаратории во Швајцарија , Белгија и во МАНУ –Македонија под раководство на  академик проф.д-р Ефремов. Истите покажуваат дека  100гр. медтартуф покрај аминокиселините  содржат:

 

med-sostav

 

Во периодот од 2009-2010 год. направени се клинички испитувања за дејството на медтартуф врз трудници и деца.

 

Во приватната ординација на Д-р Синадиновски во Велес  третирани се 9 трудници со медтартуф.  Кај сите  е забележано зголемување на хемоглобинот за 15%. Заклучокот и коментарот на Д-р Синадиновски, кој го водеше испитувањето е следниот:

“ 1. Видливо е дека кај ниедна пациентка нема опаѓање на крвната слика т.е на хемоглобинот туку покачување.

2. Кај ниедна пациентка не се појавија тегоби или несакани реакции ( кои често се среќаваат при земање на лекови за антианемична  терапија со Fe)

Од  добиените резултати видливо е дека бенифитот од користењето на медтартуф е повеќекратен без нус појави кои се среќаваат кај сите др третмани. Истиот е природен, еколошки и лесно достапен.”

 
Во  Општа болница во Велес клинички се третирани со медтартуф  10 деца, во период од 1 месец. Кај сите има зголемување на хемоглобинот за 16% и при тоа не се регистрирани никакви негативни последици и реакции. 

 

 

analiza1

 

analiza2

 

analiza3

 

Медтартуф- Подарен од природата докажан од науката

Медтартуф се произведува на планината Кожуф од страна на фамилија Костови и фамилија Андеви, а научните испитувања и анализи ги следи Д-р Петрески. Единствена цел е да се создаде природен производ кој ќе изгради  здрави поколенија .Се создава  во услови на чиста енергија со многу љубов. Ги содржи основните материи  потребни за нормално психофизичко  функционирање на човечкиот организам. Есенцијална храна која со научни аргументи ја препорачува современата медицина. Медтартуф  претставува  потреба на современото живеење.

Пробајте го и споделете  ни го Вашето искуство на: contact@kendy.mk или на Рингераја Форумите.

 


Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
4
Како порано се правеле тестовите за бремен...
Сигурно многу од вас се запрашале како порано жените правеле тест за бременост? Многумина од вас сигурно сметаат дека то...
4
Мачнини
Како да ги намалите мачнините во бременоста? (англиско видео)
3
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali sportuvavte vo bremenosta?

Da (0%)

Ne (100%)

Nesmeev (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!