|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Маж ми е добар човек. Но, дома, личи на аматер

Редакција Рингераја, 9.1.2019
Како мозокот да ми истекува низ брадавиците. Ова е единственото разумно објаснување за тоа како се чувствувам после породувањето
Клучни зборови:

image
/11


Додека го дојам новороденчето на каучот, мојот тригодишен син рипа низ дневната соба и вреска "Хаос! Хаос! Хаос! Ги уништува списанијата и расфрла се низ собата, додека мојот сопруг, татко на овие две малечки деца, ја празни машината за миење садови.

 

"Еј, љубов", вели тој. "Каде оди ова?"

 

"Што е тоа" ова "?" Се распрашувам насилно. "Не можам ни да видам за што зборуваш".

 

Тој се појавува од вратата и држи шпатула.

 

"Каде го чуваш ова?" Прашува тој.

 

"Каде да го чувам? Каде мислиш дека треба да стои? "

 

Додека мојот надворешен изглед е смирен, јас сум во искушение да му кажам каде всушност може да го стави. Ме излудува што мисли дека е моја работа да знам, но она што ме мачи уште повеќе е мојата улога во овој фрустрирачки циклус на зависност. Се плашам дека додека се обидувам да подигнам одлучни, независни деца, јас ненамерно ја поттикнувам тенденцијата на мојот партнер да ме назначи за извршен директор на домаќинството. И јас се навредувам себеси колку што продолжувам да играм во него.

Освен тоа, нашиот однос е прилично егалитарен - имаме кариери, родители сме, ги делиме одговорностите што е можно повеќе - но кога станува збор за управувањето и планирањето на домаќинството, мојот сопруг, внимателниот ученик, изгледа како мрзлив стажант на мојата извршна власт.

 

Ова води до она што јас ќе го наречам "Циклус": ме прашува каде одат работите, јас се фрустрирам од улогата на шеф на домашна територија - и фрустрацијата се гради. Како и многу мајки и јас сум уморна од пренесувањето на "менталното оптоварување". Ме навредува идејата дека е моја работа не само да знам каде оди шпатулата, туку и да одлучам дека оди во фиоката лево од шпоретот.

 

Мојот сопруг вели дека само се обидува да ме почитува. Тој вели дека не прашува затоа што мисли дека треба да бидам задолжена за сè околу куќата, туку затоа што секоја алатка си има свое место.

 

Тоа го поставува прашањето во поинакво светло, но остануваат сенките: Неговото верување дека ме прашува што каде оди не е поврзано со традиционалните родови улоги, го поткрепува неговиот аргумент дека гледам нешто што не постои. Се чини дека мојот сопруг го заборава фактот дека тој сé уште ги третира некои работи како "женска работа". Тој нема телефонски број на дадилката. Тој ќе ме праша дали сме снемале млеко додека гледа во фрижидерот директно во млекото. (Дали го гледаш млекото таму ?! ДАЛИ?! ГЛЕДАШ?! МЛЕКО?!)

Тој треба да знае кога  имаме преглед кај педијатарот, во кои денови детето е во предучилишна настава и каде да ja најде мерицата за вода, дури и ако мора да отвори тефтер за да се потсети. Тој не го прави тоа. Го сакам, но ова ме погодува како најсилен аргумент против моите чувства.

 

Пред неколку недели, дојде мојата пријателка и мајка на три деца. Додека ја доела нејзината четиримесечна ќерка, нејзиниот сопруг без збор и донесол чаша вода. Секогаш го прави тоа, спомна таа, бидејќи знае дека доењето доведува до дехидратација. "Тие мора да бидат обучени", рече таа.

 

Не заборавив дека зборуваше за нејзиниот сопруг како да е териер. Но, исто така, разбрав зошто. Сфатив дека тој научил трик. Поточно, чувствував како да научил трик што мојот сопруг го нема. Научил да преземе иницијатива.

Значи, следниот пат кога мојот сопруг ќе ме праша каде да ја стави шпатулата, нема да му кажам. Нека ја стави каде ќе ја стави и ако мора цела вечност да копам по фиоки пред да може да испржам јајца, ќе знам дека тоа е мала непријатност во служба на неговиот развој.

Што треба да знаете за третиот крајник?
Родителите се обично загрижени поради честите воспаленија на третиот крајник кај своите деца. Често тие се во дилема око...
12
Крвна слика кај децата и нејзино значење
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразит...
10
Пуштете ги децата да си играат надвор!
Обидете се да го направите она што го правеле и нашите родители – пуштете ги децата да си играат надвор. Уште подобро – ...
6
Правилна исхрана на мали деца во лето
Малите деца, особено во лето се повеќе изложени на ризик од болести кои се предизвикани од бактерии во храната, оособено...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

najubavo zensko ime od slednive
BARBARITA

najubavo ime

meri (13%)

irene (24%)

ana (39%)

ivona (11%)

sara (12%)

gloria (0%)


Број на сите гласови: 122

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!