|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајка која се излечи од леукемија и доби син!

Редакција Рингераја, 3.2.2012
Чуда НАВИСТИНА се случуваат. Жив доказ за тоа е 21-годишната Madeleine Telfer од Шкотска. Дури два пати ја добила битката со леукемија, но докторите и кажале дека ќе остане неплодна. Но, таа забремени, роди син и го слави секој ден од неговиот живот!

image
/11


 

 

“Отсекогаш,  најмногу од се друго, сакав да имам семејство. Тоа беше она за кое сонував уште од малечка”- изјави таа за весникот Scottish Daily Record reports.


Во Август 2008 година, Телфер почнала да се чувствува лошо. Нејзините родители ја однеле на лекар, каде било установено дека таа има рак-Hodgkin’s lymphoma.


Почнувајќи од jануари 2009 година, таа почнала да прима хемотерапија на две недели, цели 6 месеци. Процесот бил премногу  болен, изјави таа, но во месец август истата година, таа била излечена и подготвена нормално да продолжи со својот живот.


Кога болеста се вратила следната година, таа била принудена на премногу јака хемотерапија, која траела напорни 90 часа во изолација на три пати. По сето тоа не знаела дали ќе биде здрава, но се чувствувала подобро. Почнала да излегува со пријателите на пијалок и една вечер го запознала нејзиниот партнер Стефан. Во мај 2010 година, среќната двојка била израдувана од докторите на Телфер дека болеста ја нема, но нивните соништа биле урнати  со веста дека е неплодна.


American Cancer Society вели дека тешко е да се предвиди дали жената ќе биде во можност да има деца по хемотерапијата. На тоа најмногу влијаат лековите кои се примаат. Статистички околу 50 % од жените, за жал, остануваат неплодни.


Докторите на Телфер и соопштиле дека нема да може да има деца во иднина. Таа вели: “Секако, губењето на плодноста е мала цена, за да ми го спасат животот, но навистина бев премногу разочарана.”


Но ете, по две години, таа дознава дека е бремена и го носи на свет синчето Харис на 27-ми ноември, 2011 година.


“Животот е фантастичен. Никогаш не сум била посреќна. Тој е право волшепство, чудо.” – вели Телфер.
Среќната двојка планира и второ дете.

 

Ова нека биде поттик за сите кои се борите со некаква болест и кои се соочувате со неплодност! Чудата се случуваат!

 

 

6 стручни совети за да зачнете машко дете
Се прашувате како да зачнете момче? Ако е така, сигурни сме дека сте заинтересирани да ги знаете различните методи за да...
545
Кога почнува да се намалува плодноста кај ...
Со годините, зачестен е проблемот на парови кои имаат проблем со зачнување на дете
6
Како да зачнете девојче - девет совети
Дали вашето срце се топи секогаш кога ќе видите мало розово нежно туту? Секако дека да, затоа сте тука – бидејќи се праш...
5
Дали мокрењето по секс спречува бременост?
Дали мокрењето по секс спречува бременост? Да го разоткриеме овој мит
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

majka vs svekriva
Angelce Monice

da bi imale izbor kaj koja bi ziveele?

mama (50%)

svekrva (50%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!