|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајчината книшка се враќа во употреба

Редакција Рингераја, 13.6.2012
Мајчината книшка која беше задолжителна пред десетина година за секоја бремена жена, повторно ќе се воведува. Министерот Никола Тодорв објасни дека ова се прави со цел да се подобри здравјето и квалитетот на животот на трудницата и новороденчето

image
/11


 

 

Со цел да се следи здравјето на жените, секоја трудница ќе треба да поседува мајчина книшка, документ кој задолжително се употребуваше пред десет години, најави вчера министерот за здравство Никола Тодоров.

Обновувањето на овој документ го објасни со фактот дека користењето на овие книшки дало резултати.

- Целта ни е да се подобрат здравјето и квалитетот на животот на бремената жена, како и да дојде до намалување на здравствените ризици за здравјето на мајката и на доенчето. Kнишката е еден вид протокол кој ги предвидува сите чекори што треба да се преземаат во текот на бременоста и ниту еден не треба да биде пропуштен. Ќе имаме здравствени информации за секој стадиум и секоја фаза од бременоста. Ќе се следи континуирано и може многу полесно да се преземат сите потребни мерки што ќе се утврдат во текот на прегледите што ќе се прават - истакна Тодоров.

Мајчината книшка, заедно со предвидените редовни прегледи, е една од формите за борба против смртноста на доенчињата, која според статистиката, во првите месеци е во пораст. Според него, податокот за смртноста на доенчињата во првиот квартал е загрижувачки иако вели дека податоците се само за првите месеци и оти треба да се направат анализи на годишно ниво и да се најдат причините за тоа.

Тој објасни дека 10-ина доктори за целата територија се малку и оти за надминување на оваа состојба дадени се согласности за прием на нови доктори на Kлиниката за онкологија и дека наскоро тоа ќе се направи и на Институтот за патологија.

Седум шокантни откритија за бременоста
Како што расте стомачето така бременоста станува се почудна. Што навистина се случува тие волшебни 9 месеци? Научниците ...
65
Одлична фото сесија: Мајки, сакајте го ваш...
Чувствувајте се убаво во вашето тело, бидејќи вие сте мајката на светот!
9
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
4
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime za nasata kerkicka
LeelooN

Koe ime najmnogu vi se dopagja?

Zorica (28%)

Zorana (47%)

Zoja (25%)


Број на сите гласови: 288

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!