|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Лековито дејство на солта

Редакција Рингераја, 21.6.2012
Терапија во солена соба се препорачува за децата и возрасните. На болните заради лекување, а на здравите превентивно, бидејќи го поттикнува имуниот систем и влијае поволно на респираторните органи

image
/11


 

 

Дека солта не е само зачин се знаело уште од дамнина, кога е забележано дека рудниците со сол и солените пештери имаат позитивен ефект врз проблеми со дишните патишта и дека рударите во рудниците со сол не заболуваат од болести на белите дробови.

Забележано е подобрување на резултатите на спиронометрија (испитување на издувната моќ на белите дробови) што е научно докажано. Исто така добри резултати се постигнуваат и при воспаление на ушите , како и кај воспаление на крајниците, кога благодарение на дејството на солта е избегната операција. Солената соба имитира природен рудник на сол или морска област, каде воздухот е богат со микрочестички на сол.

 

Подобрување на физичкото здравје

Во градовите во кои загадувањето на воздухот е на високо ниво, има далеку повеќе лица заболени од астма отколку во селата, односно местата во кои има повеќе негативни јони – бидејќи тие се регенерираат, како и во близина на водоскоци и водопади. Терапијата во солена соба е благотворна при упорно воспаление на синусите, бронхитис, бронхопнеумонија и бронхијална астма. Делува на искашлување и одлепување на секретот од белите дробови и влијае на обновување на слузокожата на дишните патишта. Меѓутоа, таа не смее да биде замена за лековите, туку служи како дополнување на фармаколошката терапија.

 

Здравје од солта

Солта е супстанција витална за преживување, бидејќи ја регулира содржината на течности во телото. За да може водата да да го исчисти токсичниот отпад настанат со процесите на метаболизам, таа мора да допре до клетките. Солта го врзува делот од водата кој останува вон клетката  и ја балансита количината на течности. Од рамнотежата на вода во и вон клетката, зависи и човековото здравје.

За разлика од прошетката покрај море, каде инхалацијата со сол е влажна, во солената соба инхалацијата со сол е сува. Честичките сол кои се инхалираат, излегуваат од халогенераторот, кој ги меле до одредена величина и ги издувува во просторијата. Доволно ситните честички на сол имаат детоксикациско дејство.

 

Идеална микроклима

Солената соба е обложена со сол  (околу два и пол тони камена сол), од сите страни а лековитата микроклима се постигнува со издувување на сув, заситен воздух, богат со најфини честички на камена сол. Така се добива стерилна средина, во која не опстојуваат бактерии и вируси.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Дали е лошо да имате секс во иста соба со ...
Дали е толку лошо ако имате секс додека е бебето во истата соба, објаснуваат експертите
4
Волшебно: близначиња се родиле држејќи се ...
Оваа неверојатно волшебна фотографија го воодушеви светот – на неа се идентичните близначки Џена и Џилиjан кои се родиле...
4
Воведување на дохрана кај бебето
Моментот на воведување на нови продукти во исхраната е голем чекор за мајката и бебето. Треба да се следат одредени прав...
3
Анкета

izbor na ime
srekna trudnica

koe od slednive iminja najmnogu vi se dopaga???

luka (40%)

stefan (31%)

marko (29%)


Број на сите гласови: 184

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!