|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Крвна слика кај децата и нејзино значење

Редакција Рингераја, 24.6.2019
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразитски заболувања, труење со отрови. На што треба да обрнете внимание?

image
/11


Крвната слика ни дава податоци за вкупниот број и квалитет на крвните клетки и за нивниот однос. Крвната слика е една од основните лабораториски анализи кај децата и возрасните, а се толкува во согласност со анамнезата, клиничката слика на пациентот и други дијагностички наоди. Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекции (бактериски или вирусни), алергии, паразитски заболувања, труење со токсини...

Во крвната слика спаѓаат:

еритроцити – црвени крвни зрнца

MCH – просечна количина на хемоглобин во еритроцити

MCV – просечен волумен на еритроцити

MCHC – просечна концентрација на хемоглобин во крв

хемоглобин – крвен пигмент, носител на железо

хематокрит – однос меѓу цврстиот и течниот дел на крвта

леукоцити – бели крвни зрнца: сегментирани неутрофилни гранулоцити, сегментирани еозинофилни гранулоцити,

сегментирани базофилни гранулоцити, моноцити и лимфоцити,

тромбоцити – крвни плочки и

леукоцитарна формула – однос на поединечни врсти леукоцити.

Ако вкупниот број на леукоцити е зголемен во однос на референтните вредности за одредена возраст, бројот на сегментирани неурофилни гранулоцити над референтните вредности а бројот на лимфоцити е намален, јасно е дека е во прашање бактериска инфекција. Таквите состојби во главно се проследени со зголемена температура. Во тој случај се прави CRP – C реактивен протеин. Врз основа на CRP, може да се процени степенот на воспалителниот процес во организмот. CRP е тоа кое ни помага да го локализираме и следиме воспалителниот процес. Доколку се утврди дека детето има инфекција на горните респираторни патишта се прави брис на грлото и носот. За наодот од брис се чека 2-3 дена заради засејување на подлогата и изработка на антибиограм кој служи за да се пронајде адекватен антибиотик за пациентот. Се прави преглед на урината со седимент и уринокултура, па ако постои пораст на засеаните подлоги, се прави и антибиограм. Многу е важно детето пред земање на брис да не појадува и да не пие вода како и да не користело антибиотици пред тоа.

Доколку вкупниот број на леукоцити е намален или блиску до границата на референтна вредност, бројот на сегментирани гранулоцити намален, а на лимфоцити зголемен, се работи за вирусна инфекција. Доколку детето повраќа и има дијареа обично се во прашање рота и аденовируси кои се докажуваат со носење на столица на преглед.

Кај децата на возраст од околу една година присутна е физиолошка (нормална) анемија од поблаг или појак степен. Во тој период се случува замена на феталниот хемоглобин со адултет (возрасен, каков што останува во организмот цел живот). Родителите не би требало да се грижат заради оваа појава бидејќи е присутна кај сите деца а може значајно да се ублажи со добра исхрана (цвекло, пиперки, месо, овошје) и зелен зеленчук (спанаќ, блитва, грашок, зелена салата) и др.

Кои хигиенски навики треба да ги има детето?
Кои хигиенски навики детето од предшколска возраст треба да ги усвои и како да му помогнете во тоа, советува педагогот Ј...
12
Права и обврски на детето
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на к...
10
Брутално искрен пост за жените кои не рабо...
Изморена од константното слушање на фразата "што правиш по цел ден?" блогерката Ryshell Castleberry реши да напише...
10
Права на децата низ илустрации
Децата имаат права затоа што се деца и не треба да ги заслужат своите права. Наша должност е да ги научиме на нивните пр...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kolicka
kaja123

Ve molam pomognete. Dali nekoj od vas koristel NEONATO knlicka i kako ste zadovolni? Ve molam za komentar.

da (33%)

ne (67%)


Број на сите гласови: 46

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!