|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Крем за сончање на деца и возрасни - има разлика?

Редакција Рингераја, 17.6.2019
Пред сe, дали секој треба да применува различни средства за заштита од сонце?
Клучни зборови:

image
/11


Дали постои разлика меѓу кремови за сончање за деца и креми за возрасни?

Накусо, не. Сепак, многу кремови за сончање, кои се наменети за деца, обично содржат минерали, кои нудат заштита од иритација.

Дали детето може да користи крем за сончање за возрасни?

Да, но само ако се базира на минерална формула. Приоритетот треба да ви бидат производи базирани на цинк оксид, титаниум диоксид или производи кои ги комбинираат овие две состојки.

Овие производи треба да нудат широк спектар на УВА заштита, со фактор 30.

Дали сите средства за заштита од сонце ги следат овие препораки?

За жал, не. Постојат кремови за сончање за деца кои содржат блокатори, како што се авобензон, оксибензон и октиноксат.

Иако Управата за храна и лекови сè уште ги ажурира прописите за заштита од сонце, засега само две состојки се сметаат за безбедни: цинк оксид и титаниум диоксид.

Заклучок

Не постои вистинска разлика помеѓу крем за сончање за деца и возрасни. Она што е важно се состојките кои се наоѓаат во кремовите и нивната доследна примена.

Прв пат во МК: Ѕвезда на бебе календар за ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
4
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Грчеви кај доените бебиња
Грчевите, познати под името колики кај доенчињата, се своевидно чудо на природата. Нападите на плачење обично започнуваа...
3
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime
AnMari

Koe e najubavo ime?

Stefani (20%)

Ana Marija (20%)

Hristina (0%)

Melani (20%)

Mila (20%)

Jana (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!