|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку чини употребата на вештачко млеко?

Редакција Рингераја, 20.2.2014
Ова се трошоци за првата година од животот на детето, ако се храни со вештачко млеко, кое по својот состав е далеку од мајчиното млеко

image
/11


 

 

 

 

 

Адаптирано млеко   

Вода за адаптирано   

млеко    

1. месец (цена во Евра)2514
2. месец (цена во Евра)3018
3. месец (цена во Евра)4522
4. месец (цена во Евра)4527
5. месец (цена во Евра)4532
6. месец (цена во Евра)4532
7. месец (цена во Евра)4532
8. месец (цена во Евра)4532
9. месец (цена во Евра)4532
10. месец (цена во Евра)4532
11. месец (цена во Евра)4532
12. месец (цена во Евра)4532

 

ВКУПНО: 842,00 €

Овие трошоци се згoлемуваат ако бебето е алергично на протеините во кравјото млеко и неопходно е да се употребува млеко кое ќе Ви го препише лекар, а кое е поскапо во однос на стандардното.

Постојат и трошоци на кои понекогаш забораваме, а кои родителите на почетокот ги немаат:

 

• Стерилизатор за шишиња – 50 €

• Шишенце и цуцла (по едно парче на секои два месеци)– 6 x 12 € – 72 €

• Четка за чистење шишиња – 5 €

• Грејач за шишиња – 40 €

• Дозер за адаптирано млеко – 5 €

• Термос торбичка за шишенца – 10 €

Тоа се уште 182 € за еднократни трошоци со што вкупниот трошок се зголеми на 1,024 €

 

Во трошоците не го опфативме следното:

  • Трошоци за лечење на бебето и мајката, бидејќи здравјето е полошо кога бебето не се дои.
  • Струјата која се користи за подготвување на адаптирано млеко.
  • Струја, вода и детергент кои се користат за миење и стерилизирање на шишенцата и опремата за хранење.
  • Евентуална замена за оштетени шишенца или било што друго од опремата.

 

Девет грешки на родителите со мали деца
Децата не доаѓаат со упатство за употреба за жал. Децата кои се во фаза на проодување се полни со енергија и желни да ја...
59
“Грешки” кои ги правиме со новородените бе...
Никој не знае како да биде родител, се додека не добие бебе. Повеќето родители ќе ви кажат дека правеле погрешни работи ...
31
Што можат бебињата, а не можат возрасните?
Бебињата се слатки и потполно беспомошни битија. Меѓутоа иако не знаат ништо и тие имаат по некој ас во ракавот. Ви прет...
30
Што не сакаат бебињата?
Бебињата се мали, беспомошни и потребна им е нашата постојана грижа. Но не треба да ги потцениме и да мислиме дека не зн...
30


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali im pomagate na svoite deca vo domasnata zadaca?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!