|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кој е втор најчест непријател на забите

Стоматолошка ординација Калајџи Dental Care, 3.3.2016
Тоа е Пародонтозата или позната како пародонтопатија. Настанокот на оваа заболување ја има сличната генеза како и кариесот
Клучни зборови:

image
/11


 

Значи поради не редовна орална хигиена, на забите се таложи забен плак. Овај забен плак на почетокот е една лигава, вискозна материја која со долготрајно перзистирање во усната шуплина поради не четкање на забите задржува на себе минерали од плунката и преминува во забен камен. Целата оваа содржина се состои од колонии на бактерии кои покрај што предизвикуваат кариес, ги напаѓаат и локалните потпорни елементи на забот, првично непцата со тоа што гингивата почнува да станува зацрвенета, отечена и на лесен допир крвари, а потоа оди и во подлабоките слоеви на коската каде го руши периодонталниот лигамент кој го држи забот во коска и најпрво прави пародонтален џеп, па потоа и целосно расклатување на забот и негово губење.

Во никој случај не се оправдува она мнение кога ќе кажат "тоа ми е наследно и за мене нема спас,". Сето ова е лаичко прифаќање на проблемот, бидејќи иако постои хипотеза за тоа дека пародонтозата е генетски предиспонирана, со редовна орална хигена, редовни превентивни контроли и соодветни тераписки постапки се спречува нејзиниот напредок. За потврда на ова нека остане на ум следната поговорка "Генетскиот материјал ја полни пушката, но стилот и начинот на живеење го повлекува чкрапалото".

 

1

Симптоми на недостаток на железо во крвта
Недостатокот на железо е едно од најчестите пореметувања кај здравите луѓе. Без доволно железо во крвта кислородот не се...
5
Игри за поттик на интелегенцијата кај децата
Општо познато е дека периодот од раѓањето до седмата година е период на најинтензивен раст и развој на детето, како во ф...
4
Табела за раст на деца
Постои табела која може да ви помогне да утврдите дали детето нормално расте и се развива според тоа на која возраст е в...
4
9 работи кои нема да ги правам со второто ...
Јас немам фотографија од себе како бебе. Сериозно. Такви фотографии воопшто не постојат. Тоа е затоа што сум најмала од ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime
milicka85

koe ime e poubavo?

anastasija (45%)

Jovana (55%)


Број на сите гласови: 153

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!