|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кои се најдобрите години за раѓање дете?

Редакција Рингераја, 11.6.2019
Некои велат дека е најдобро да имате дете во дваесеттите години додека пак другите ве советуваат дека најдобро е во четириесеттите години, па малку наидовме на дилема

image
/11


Како што изјавуваат експертите, здравствените проблеми се лошата страна и во текот на едните и во текот на другите години. Сепак вистинското време за раѓање е право на сопствен избор, но истражувањето кое го спроведе доктор Џон Мировски од Универзитетот во Тексас открива дека совршениот период за раѓање деца е 34 години.

Во овој период жените се оптимално здрави и подготвени за бременост. Други велат дека жените во овие години имаат идеална количина на енергија и доволно се зрели да имаат дете.

Доколку на сето ова го додадеме и фактот дека во овие години жените се финансиски постабилни и имаат поздрави љубовни врски тогаш ова навистина се идеалните години.

Жените кои не брзаат со бременоста имаат подобро здравје, подолго живеат и раѓаат поздрави бебиња.

Жена која првпат раѓа на 34 години има многу повеќе здравствени придобивки отколку младите девојки. Придобивките за здравје почнуваат на 22 години и растат до 34 години. На 35 години веќе почнуваат да се јавуваат проблеми кои кога жената се ближи на својата 40 годишна возраст стануваат поголеми.

Фото: Како се создава бебето?
Фотографот Lennart Nilsson помина 10 години од својот живот, фотографирајќи и регистрирајќи како се создава и раѓа бебет...
6
Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
5
Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
3
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Admin

Dali ste pravele celulitni tretmani i dali se efikasni?

Da sum pravela (20%)

Da efikasni se (0%)

Ne ne sum pravela (80%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!