|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кои фактори се пресудни за раѓање близнаци?

Редакција Рингераја, 28.10.2019
Генетската предиспозиција и хормоналната стимулација при намалена плодност се најчестите предуслови за бременост со близнаци, или барем сме навикнати на тие случаи. Но, постојат и други фактори кои ја зголемуваат шансата да имате близнаци

image
/11


Вашата возраст

 

Покрај хормоналната стимулација, возраста е исто така важна. Жените постари од 30 години имаат поголема веројатност да забременат со близнаци. Причината е FSH хормонот, кој се зголемува со возраста. Целосното име за FSH е хормон-стимулирачки фоликул, односно хормон кој помага во овулацијата и лачањето на плодни јајце-клетки.

 

Повисоки нивоа на FSH се должат на фактот дека на постарите жени им треба поголема стимулација на јајцата отколку на помладите. Во некои случаи, фоликулите прекумерно реагираат на оваа стимулација и лачат 2 или повеќе јајце-клетки.

 

Висина

 

Жените кои се повисоки се со поголема веројатност да имаат близнаци од оние под просекот. Една студија, цитирана од verywellfamily.com, открила дека жените со висина еднаква или поголема од 164,8 см имаат поголема веројатност да раѓаат близнаци од оние со висина помала од 161,8 см. е јасно Една теорија е дека исхраната, генетската предиспозиција и факторите на семејството се исто така важни.

 

Број на раѓања

 

Близнаците се со поголема веројатност да се појават кај жени кои во минатото имале повеќе од една бременост.

 

Доење

 

Ако ви се случи да забремените додека доите, големи се шансите  да зачнете близнаци. Иако доењето ја потиснува плодноста и шансите за зачнување, бременоста со близнаци е можна повторно поради зголеменото ниво на некои хормони.

 

Хранење

 

Некои студии сугерираат дека зголеменото консумирање на млечни производи во исхраната може да ги зголеми шансите за зачнување на близнаци. Теоријата се заснова на внес на дополнителни хормони кои третираат животни и не е цврсто потврдена.

Фото: Каков татко, таков син
Како што ќерките сакаат да личат на своите мајки, така и синовите се поистоветуваат со своите татковци. Погледнете ја сл...
16
4 необични но вкусни рецепти за мајонез
Дали обожавате мајонез? Не ништо повкусно од домашен мајонез, но најдобриот дел е што е лесно да се подготви. Сепак, кла...
7
Срамежливо дете и вистинскиот пристап кон ...
Кога на јавни места детето се држи за родителот и одбива секаков контакт со кого и да било, тоа дефинитивно треба да пре...
4
Јазикот зборува за здравјето
Дали имате навика додека ги миете забите во огледалото да го погледнете јазикот? Тоа е многу едноставен, но и корисен на...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Koja kujna od navedenite vi se dopaga najmnogu?

Makedonska (33%)

Italijanska (67%)

Kineska (0%)

Meksikansa (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!