|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кажи ми каде живееш, ќе ти кажам дали си здрав

Редакција Рингераја, 14.6.2016
На кој начин местото каде се наоѓа вашиот дом може да влијае на здравјето? Излегува дека ова е исклучително важен фактор кој како може да ви помогне, така може и да ви разболи. Дознајте повеќе

image
/11


 

Луѓето избираат локации на своите домови, почитувајќи многу работи. За семејствата со деца сигурно приоритет се зелените површини и училиштата / градинките во близина. Други пак бараат само помирни места каде нема да бидат вознемирувани од градскиот бучава.

Сигурно, сепак е минимален бројот на луѓето кои избираат живеалиште, врз основа на  ефектот врз нивното здравје.

Според истражувањата на професорот Франсин Ладен, цитирани од Харвард училиште за јавно здравје, постојат голем број на фактори кои можат да влијаат на здравствената состојба. Такви се на пример: близина до главниот пат, електрана, густо населено соседството, супермаркет со многу свежо овошје и зеленчук во близина.

И иако веќе многу луѓе знаат дека емоциите можат да влијаат на нивната физичка благосостојба, се уште се знае малку за тоа на кој начин поставеноста на домот влијае на здравјето. Дознајте повеќе за тоа во следните редови:

 Шумско земјиште


Како што знаеме - поминатото време во природа е одлично за здравјето. Придобивките се не само физички, туку и психички. Според истражувањата животот на шумско земјиште го потпомага имунолошкиот систем, го намалува крвниот притисок, го намалува стресот, го подобрува расположението, ја зголемува способноста за концентрација, го забрзува заздравувањето од операција или болест, го зголемува нивото на енергија и го подобрува спиењето.

Голема надморска височина

За поголемата надморска височина е познато дека може да ја разредува крвта, но пак малку се знае за придобивките на овој фактор врз човековото здравје. Уште од 1920 година научниците се свесни за фактот дека ако човек живее на многу голема надморска височина, тоа ќе му помогне да ослаби. Во Колорадо, САД, на пример, каде што е највисока точка во Америка, е забележан најнизок процент на дебелината во земјата. Друга корист на дом лоциран на голема надморска височина, е помалиот ризик од кардиоваскуларни заболувања и мозочен удар.


Во близина на главниот пат / автопат

Оваа локација може да биде корисна во транспортна гледна точка, но не е најдоброто нешто за Вашето здравје. Според Центрите за контрола и превенција на болести во САД животот во близина на главниот пат или автопат претпоставуваат зголемена изложеност на загадување поврзано со воздухот и зголемен ризик од штетни последици за здравјето. Најлошиот ефект е врз белите дробови и дишењето. Кај децата кои живеат во близина на главните патишта и кои не се астматични, се забележува значително намалување на функцијата на белите дробови, како последица на загадувањето од возилата.


Во голем град


Од една страна жителите на поголемите градови имаат полесен пристап до многу важни здравствени услуги, како и се повеќе склони кон физичка активност. Од друга страна - психички жителите на големите градови можат да бидат погодени од негативен начин. Весникот Guardian го цитира истражувања, според кое "луѓето кои живеат во градовите, се изложени на 21% поголем ризик од анксиозност и 39% зголемен ризик од промена на расположението". Во прилог - ако живеете во голем град, е поверојатно да развиете астма, алергии и суви очи.

До морето

Од гледна точка на здравјето - тоа е едно од најпознатите поволни места за живеење. Луѓето кои живеат во близина на плажа, имаат тенденција да бидат физички поактивни. Квалитетот на морскиот воздух е исто така на високо ниво. Најверојатно сами сте се уверуваат повеќе пати дека прошетката по плажата има и одлично влијание врз вашата психа. Животот во близина на морето значително ја подобрува благосостојбата на луѓето, особено преку намалување на нивото на стрес и промовирање на физичката активност.


Во мал град / село


Иако таму секогаш човек не може да добие медицинската нега, од која има потреба, животот во малиот град / село е далеку помирен, во споредба со животот во големиот град. Токму тоа е една од најголемите предности на животот во таква област - стресот е помал, загадувањето на воздухот, исто така. Покрај тоа, многу од луѓето таму избираат да одат пеш, наместо да уживаат во градскиот транспорт (ако има таков) за кратки растојанија. Во селата пак се консумираат многу прехрамбени производи кои луѓето сами ги произведуваат. А како што знаеме - тие се многу повеќе корисни отколку поголем дел од производите во продавниците.1-та недела по раѓањето - што треба да зна...
Од стимулирање на млеко, грижата за папочната врвца па се до враќањето дома - еве кои се работите што треба да ги знаете...
27
Млеко во исхраната – кое, кога и колку?
Млекото се истакнува како еден од најважните и најпотполни продукти во исхраната на децата, но она на што треба да се в...
10
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
6
Што е аутизам
Аутизмот е комплексно невробиолошко нарушување...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Дали практикувате секс за време на бременоста и кога?
Snow Angel

Гласајте

Да,секогаш (51%)

Само во првото тримесечие не (3%)

Не,никогаш (26%)

Само во третото тримесечие не (5%)

Да,ама само во второто тримесечие (7%)

Сеуште немам одговор од гинеколог (8%)


Број на сите гласови: 88

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!