|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Искрена, моќна порака на една мајка

Редакција Рингераја, 9.11.2016
Што кога не можете да доите?
Клучни зборови:

image
/11


 

Приказната објавенa на Инстаграм не една мајка, допре до илјадници:

„Чувството кое го добивате кога новороденчето плаче за млеко е тешко да се објасни. Кршењето на срцето кое го чувствувате кога вашето новороденче плаче и немате млеко е уште потежок да се објасни.

Без оглед на тоа што брадавиците се суви и испукани, плачот на бебето одѕвонува како аларм внатре во мозокот и очајна сум да направам било што за да го ослободам од непријатното чувство и да му ги задоволам потребите.

Кога ќе пристигне ноќта, морам да одлучам дали ќе го хранам со вештачко млеко или ќе го оставам да спие гладно. Или да се будам на секој час, да се обидувам да го смирам гладниот плач, да се расправам со мојот сакан партнер и да се чувствувам како неуспешна мајка.

И без разлика на тоа кој избор ќе го направиме, никој не победува.

Што има во вештачкото млеко? Зошто мириса на гума? Ќе добијам некогаш млеко? Правам нешто погрешно? Никој никогаш не ми кажал. Никој никогаш не ми кажал каков предизвик е доењето. Ова мора да е неискажана реалност на многу нови мајки.

Си кажувам на себе и на оние кои се борат да го нахранат своето новороденче. Не чувствувајте вина или срам додека се движите на вашето патешествие како мајка.

Некои работи не можеме да ги контролираме, а се обидуваме да го направиме најдобриот избор кој знаеме дека можеме да го направиме.“

Насоки за сигурно спиење на бебињата
Како што сугерираат од Американската Академија на Педијатри, следните 10 мерки на претпазливост можат да го спасат Вашет...
48
Есенска бомба полна здравје - Дуња
Според некои историчари, дуњата била забранетото овошје во Рајот, а не јаболкото. Ова овошје, чиј латински назив е Cydon...
19
Сакате да знаете што сонуваат бебињата?
Сигурно сте се запрашале, гледајќи го бебето како спие, што се мота по тоа слатко главче. Не сте осамени во таквите разм...
10
Чистење на папочето на бебето
По породувањето, папочната врвца се подврзува (вообичаено се користат пластични штипки за таа намена) и се пресекува.
9


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Kolku cleno semejstvo ste?

2 (0%)

3 (0%)

4 (60%)

5 (20%)

6 (0%)

7 i poveke (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!