|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Епидуралната анестезија може да предизвика аутизам?!

Редакција Рингераја, 1.10.2021
Многу родители се загрижени дека епидуралната анестезија ќе ги зголеми шансите за развој на аутизам кај детето. Видете дали ова е вистина

image
/11


 

Комплексноста на епидуралната анестезија за време на породувањето не е поврзана со аутистични нарушувања кај децата, според една студија спроведена врз деца од Данска, додека многу мал ризик е прикажан во една студија во Канада.
Андрес Прекман Микелсен и неговиот тим ја спроведоа студијата на деца родени во Данска од јануари 2006 година до декември 2013 година. Истражувањето опфати 479.178 деца, од кои 19,4 проценти биле изложени на епидурална за време на бременоста. Резултатите покажаа дека во тој период, само 1,3 проценти од децата од вкупниот број имале аутизам.
Втората студија, спроведена во Канада од 2000 до 2014 година, вклучуваше малку помал број деца, но 28,7 проценти од нив беа изложени на епидурални. Се покажа дека 1,53 проценти од малите деца имале аутизам по епидуралната, а 1,26 проценти имале аутизам неповрзан со епидуралната.
Ова се многу мали проценти за да се покаже поврзаност помеѓу епидуралната и аутизмот, а научниците веруваат дека мајките дефинитивно не треба да се грижат дека епидуралот ќе доведе до развој на аутизам кај детето.

Комплексноста на епидуралната анестезија за време на породувањето не е поврзана со аутистични нарушувања кај децата, според една студија спроведена врз деца од Данска, додека многу мал ризик е прикажан во една студија во Канада.

Андрес Прекман Микелсен и неговиот тим ја спроведоа студијата на деца родени во Данска од јануари 2006 година до декември 2013 година. Истражувањето опфати 479.178 деца, од кои 19,4 проценти биле изложени на епидурална за време на бременоста.

Резултатите покажаа дека во тој период, само 1,3 проценти од децата од вкупниот број имале аутизам.

Втората студија, спроведена во Канада од 2000 до 2014 година, вклучуваше малку помал број деца, но 28,7 проценти од нив беа изложени на епидурални. Се покажа дека 1,53 проценти од малите деца имале аутизам по епидуралната, а 1,26 проценти имале аутизам неповрзан со епидуралната.


Ова се многу мали проценти за да се покаже поврзаност помеѓу епидуралната и аутизмот, а научниците веруваат дека мајките дефинитивно не треба да се грижат дека епидуралот ќе доведе до развој на аутизам кај детето.

 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што чувствува бебето во 9-от месец од брем...
Штом жената дознае дека очекува бебе, нејзиниот живот се менува на начини на кои можеби никогаш не ни замислувала
4
Кејт Мидлтон носи девојче?!
Англија нека се подготвува за уште една кралица! Кејт Мидлтон даде знак дека носи девојче! На војвотката и било поклонет...
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
3
Анкета

путер или маргарин?
Iv14

Што им давате на своите деца? Што сметате дека е подобро?

путер (75%)

маргарин (25%)


Број на сите гласови: 252

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!