|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Децата - мали манипулатори?

Редакција Рингераја, 16.12.2016
Децата се претвораат во мали манипулатори, во моментот во кој ќе откријат дека нивните родители им попуштаат. Ова води до промена на улогите во семејството, што од своја страна е погубно за воспитувањето на детето

image
/11


 

Дознајте како да се справите со оваа ситуација, ако детето ја користи вашата слабост кон него

 

Манипулацијата е стекнато однесување - децата не се раѓаат однапред "програмирани" да ви натераат да го правите она што тие сакаат. Всушност, тие учат преку луѓето кои се околу нив. Започнуваат со мали, речиси незабележителни манипулации, на кои родителите потклекнуваат. Како последица, сфаќајќи дека мама или тато им попуштаат, тие продолжуваат да ги искористуваат во стремежот кон посакуваното.

Наскоро детето сфаќа дека со префрлање на вината на друг, плачење, молење па дури лажење може да издејствува она што сака.


За да откриете како да се справите со оваа ситуација, треба да си одговорите на следниве прашања:

Зошто? Првото нешто што треба да направите ако вашето дете манипулира е да дознаете дали има скриени причини да го прави тоа. Ова се открива во неговото однесување и заради тоа е многу важно да внимавате на секоја промена која настанува во него.

Кога? Дали се случува само кога треба да ги пишува домашните или пред спиење? Обрнете внимание кога детето ви делува манипулативно, за да откриете како да го прекинете.

Зошто? Дали истите настани предизвикуваат лошо однесување на детето? На пример детето може да чувствува страв од темнината и да не смее да ви каже, но истовремено да користи манипулацијата, како заштитен механизам.

Некои деца се толку добри манипулатори што можат да ги доведат родителите до солзи. Секој родител, кој бил во таква ситуација е шокиран дека неговото сопствено дете всушност може да го натера да се чувствува на таков начин.

За да се справите со дете кое манипулира, треба фундаментално да го измените своето однесување. Ставањето на конкретни правила и настојувањето да се запазат е добар почеток. Последиците од непочитувањето треба да бидат јасни и константни. Не правете исклучоци, бидејќи тоа ќе биде чекор назад.

Бидете осетливи кон проблемите на своето дете, но оставете го само да се справува со нив. Кога знаат дека нема кој да ги заврши обврските наместо нив, тие ќе научат дека "не можам" и "не сакам" не се можен одговор.

Запомнете дека едно од најважните обврски на еден родител е да биде пример за своето дете. За да одгледате и воспитан самостоен и самоуверен човек, потребно е да умеете да опстојувате на вашата позиција, да биде добар, но и фер лик од бајките.

 


Што знаат мајките на момчиња?
Одеднаш Барбиките со кои си игравте вие се заменети со врескање, качување и констрактно кршење на предмети. Одеднаш, не ...
4
10 заповеди за родители од педагогот Јануш...
Јануш Корчак е познат полски педагог, педијатар и детски писател, кој 30 години раководел со дом за деца без родители шт...
3
33 причини зошто мајките доцнат
Порано се оправдував со нормални работи – мојата коса не беше убава, мојот будилник не заѕвони, имаше густ сообраќај...С...
3
10 работи кои ги научив за мајчинството
Не излегувајте да се напиете нешто. Ако го прекршите ова правило вашите деца ќе се разбудат следното утро во 5 часот. Ов...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Nega na bebinja
RosaEleonora

Koja kolekcija za nega na bebinja bi ja preporacale

Becutan (58%)

Nivea (14%)

Johnson (11%)

Beccolino (5%)

Bubchen (11%)


Број на сите гласови: 114

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!