|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали знаете дека сончањето е важно за забите?

Редакција Рингераја, 6.2.2020
Најновите истражувања во стоматологијата покажуваат значително влијание на витаминот Д во спречувањето на орални заболувања, кариес и парадонтопатија
Клучни зборови:

image
/11


Сонцето и зраците на сонцето се неопходни за човечкото тело да го синтетизира витаминот Д.

 

Витаминот Д е исто така неопходен за метаболизмот на фосфор и калциум, бидејќи овозможува нивна апсорпција од цревата, односно нивно понатамошно искористување од храната што ја внесуваме. Витаминот Д е важен за таложење на овие минерали во коскеното и забното ткиво. На овој начин се зајакнуваат коските и забите.

Луѓето со недостаток на овој витамин се склони кон кариес. Друго важно влијание на Витамин Д е тоа што ги забрзува одбрамбените процеси во парадонтот, односно ткивото што ги опкружува забите. Витаминот Д влијае на клетките на пародонтот на лигаментите на начин што ги стимулира да произведат антиинфламаторни антитела и да се борат против воспалението во парадонтот. Ова во голема мерка придонесува за спречување на развој на заболувања на непцата, гингивитис и пародонтопатија.

 

Неодамнешните истражувања во стоматологијата покажуваат значително влијание на витаминот Д во спречувањето на орални заболувања, кариес и парадонтопатија.

 

Сончањето треба да се користи со претпазливост, бидејќи долго и несоодветно изложување на сонце доведува до неконзистентни ефекти врз нашето здравје. Несаканите ефекти се изгореници, исто така, со кумулативни неповолни ефекти подоцна што доведуваат до предиспозиција и ризик за понатамошно оштетување на кожата и заболувања. Можеме да го избегнеме ова со ограничување на нашиот престој на сонце, изложување на сонце рано наутро и доцна попладне, и секако да се избегне изложување на сонце напладне.

Табела за раст на деца
Постои табела која може да ви помогне да утврдите дали детето нормално расте и се развива според тоа на која возраст е в...
5
Најнеобичните детски соби
Бидејќи децата никогаш не престануваат да сонуваат за свои светови кои се полни со замоци, принцези , автомобили, колиби...
5
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
4
Губење на здивот (зајдување) кај децата
Губење на здивот е кога детето ќе остане без здив се додека ја изгуби свеста. Се случува кај едно од 20 деца
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime
Jana9

Ime

Kalina (50%)

Ema (17%)

Iva (17%)

Tea (0%)

Sandra (0%)

Melanija (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!