|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали пивото навистина ја зголемува лактацијата?

Редакција Рингераја, 1.8.2013
Да, но тоа не е заради алкохолот кој го содржи. Всушност алкохолот во овој случај работи против Вас
Клучни зборови:

image
/11


 

 

На мајките кои дојат често им се препорачува, од семејството и пријателите, да се релаксираат со пиво, а притоа и да го стимулираат производството на млеко.  Точно е дека полисахаридите во јачменот, кој се користи за производство на пиво, го стимулираат пролактинот, а со тоа и производството на млеко.  Добра вест е што и безалкохолното пиво го има истиот стимулирачки ефект.

Алкохолот, од друга страна, може да го инхибира производството на млеко. Исто така, тука се поставува прашањето за изложеноста на алкохол на Вашето бебе, иако тоа е во многу мали количини. Алкохолот е присутен во мајчиното млеко во иста мера како и во крвта. Американската академија на педијатри им препорачува на мајките да избегнуваат алкохол со повремени минимални исклучоци. Исто така препорачуваат да не доите два часа откако сте се напиле нешто алкохолно.

Ако сте заинтересирани за зголемување на лактацијата, фокусирајте се на добро избалансирана здрава исхрана и редовно доење.

 

 

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
8
Што да се прави со бактериите во носот?
За жолто-зелениот секрет од носот е потребна антибиотска терапија. За бистар секрет не е потребна терапија! Тоа е исправ...
7
9 природни лекови против грип и настинка
Студеното и непредвидливо време во текот на зимата често е главна причина за настинка. А сезонскиот грип е нешто што мно...
4
Прескокнување на срцето - Екстрасистоли
На многумина од нас сигурно ни се има случено некогаш да почувствуваме како срцето да ни прескокнува или пак како да ни ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ve zamoluvam da mi pomognete vo izborot na imeto na mojata lepotica:
zoricaslavce

Ve zamoluvam da mi pomognete vo izborot na imeto na mojata lepotica:

Ivona (23%)

Sandra (12%)

Eva (32%)

Iva (33%)


Број на сите гласови: 210

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!